Levné cestování v Asii: Kde vás dovolená vyjde levněji než v Chorvatsku?

Levné cestování v Asii: Kde vás dovolená vyjde levněji než v Chorvatsku? Zdroj: Shutterstock.com

Dech beroucí příroda, neopakovatelná atmosféra, spousta zážitků a k tomu všemu ceny, o kterých si v evropských městech můžeme nechat jen zdát. I to je Asie. Pokud se vyhnete drahým turistickým letoviskům, vyjde vás pobyt levněji než v Chorvatsku. Víte, kam vyrazit za nejkrásnějšími plážemi a kam za pořádným dobrodružstvím?

Dovolená na Srí Lance: Ideální, když jedete do Asie poprvé

Pokud si počíháte na akční cenu, vyjde vás zpáteční letenka na Srí Lanku přibližně na 9 až 12 000 korun. To je však nejvyšší položka, kterou najdete na seznamu nutných výdajů. Velmi příjemně vás překvapí cena místních autobusů, ubytování (mimo drahé rezorty, samozřejmě) i cena jídla. Vždyť oběd vás u stánku vyjde i na 50 Kč. Na Srí Lance, stejně jako v ostatních asijských zemích, se však vyplatí sledovat, jestli kuchaři dodržují základní hygienu, popřípadě vybrat bezmasý pokrm.

Ideální počasí bez mráčku na vás bude nejpravděpodobněji čekat od ledna do dubna. Těšit se můžete na teploty nad 30 °C a vodu o teplotě 28 °C. Kam vyrazit? Srí Lanka láká nejen milovníky kouzelných pláží a surfování. Nadšeni budete z národních parků plných slonů a jiných divokých zvířat, budhistických chrámů, čajových plantáží, starobylých měst i pověstné ochoty místních lidí.

Zdroj: Shutterstock.com

Dovolená ve Vietnamu: Nejlevnější země v regionu

Také Vietnam stále patří mezi nejlevnější země v Asii. Jediné, co musíte udělat, aby se vám dovolená výrazně neprodražila, je smlouvat. Místní jsou totiž zvyklí smlouvat téměř při každém nákupu, a to nejen na tržnicích. Na kolik vás vyjde jídlo? Oběd v levnější restauraci vás bude stát v přepočtu 30–60 Kč. V dražší restauraci až 150 Kč. Pokud vás smlouvání začne unavovat, můžete se vždy „schovat“ do některého z místních supermarketů, kde mají pevné ceny.

Ubytování v ubytovně nebo malých levných hotelích vás vyjde asi na 200–300 Kč za noc. Hotel střední a vyšší třídy najdete kolem tisícikoruny za noc a pokoj. Pokud tedy budete šetřit, můžete se každý den vejít (i s půjčením skútru) do 400 Kč.

Kam ve Vietnamu? Rozhodně nevynechte města jako Hanoj, Saigon a Da Lat. Za vidění stojí také císařské město Hue. Z přírodních krás si užijte zátoku Halong a hory v severním Vietnamu.

Věděli jste, že s Providentem můžete tohle léto vyhrát až 100 000 Kč na dovolenou nebo zájezd podle svých představ? Stačí se registrovat na našich webových stránkách a vyplnit soutěžní kód, který dostanete při uzavření smlouvy.

Zdroj: Shutterstock.com

Dovolená v Nepálu: Dojeďte si pro životní dobrodružství

Nepál patří mezi nejlevnější země Asie vůbec. Pěkný pokoj tu pořídíte i za 200 Kč, autobus z hlavního města Káthmándú do Pokhary – krásného jezerního města – vyjde jen na 140 Kč. Během jízdy autobusem budete mít navíc spoustu času prohlédnout si skutečný život místních: od prašných oblastí až po krajinu plnou pečlivě obhospodařovaných rýžových polí. I když je například právě tahle cesta dlouhá jen 200 km, strávíte pozorováním okolí z autobusu i 6–8 hodin.

Kam vyrazit? Nepál, to je země mnoha tváří. Nenajdete tu sice půvabné pláže, zato můžete zažít životní dobrodružství – trek kolem Annapurny nebo výpravu do základního tábora pod Everestem, nejvyšší horou světa. Až vás omrzí vysoké hory a chladné počasí, vyrazte do národního parku Chitwan pozorovat nosorožce nebo do už zmíněné Pokhary, která je vstupní branou k Annapurně. Za pozornost také stojí Káthmándú a jeho staré město.

Zdroj: Shutterstock.com

Dovolená v Thajsku: Bílé pláže a pohádkové ostrovy

Kolik peněz v Thajsku utratíte, záleží jen na tom, kolik luxusu si budete chtít dopřát a jak moc budete chtít poznávat život místních. I tady platí, že v turistických resortech a drahých restauracích necháte přibližně tolik, jako v západoevropských městech. Na druhou stranu jednoduché a čisté bydlení tu seženete i za 200 Kč za noc. Stejně jako v jiných asijských zemích se tu vyplatí udělat si rešerši například na booking.com a podívat se, co o ubytování říkají předešlí hosté.

Ani za jídlo nemusíte utratit majlant. Oběd tu koupíte od 30 do 80 Kč. Když tyto základní výdaje sečtete, zjistíte, že Thajsko vás nemusí stát více než 400 Kč na den. Jediný výdaj navíc představuje voda. Vždy je lepší koupit si balenou než riskovat neznámou vodu z kohoutku. Pokud chcete ušetřit, pořiďte si malou přenosnou filtraci nebo desinfekční tablety.

Kam vyrazit? Prozkoumejte budhistické chrámy v hlavním městě, vyrazte na nejvyšší horu Thajska s pohádkovou přírodou a vodopády, poznejte pláže s bílým pískem a určitě nevynechejte ani ostrovy Phuket a Koh Chang.

Zúčastněte se letní soutěže s Providentem a vyrazte na dovolenou snů. Podívejte se na Pravidla soutěže a ceny, o které hrajeme, v článku Velká soutěž o dovolenou za 100 000 Kč!
Autor:
Publikováno: 5. 6. 2019 18:49 Nahlásit obsah