20 tipů, jak ušetřit za elektřinu: Snižte spotřebu elektrické energie ve své domácnosti a ulevte peněžence

20 tipů, jak ušetřit za elektřinu: Snižte spotřebu elektrické energie ve své domácnosti a ulevte peněžence Zdroj: Shutterstock

Zvýšili vám zálohu za elektřinu, a proto přemýšlíte, jak snížit spotřebu elektřiny ve své domácnosti? Pokud elektřinu používáte také k ohřevu vody a k vytápění, není od věci znát několik chytrých úsporných opatření. Jak tedy ušetřit za elektřinu, abyste ulevili své peněžence? Máme pro vás hned 20 tipů.

1. Vyměňte všechny klasické žárovky ve svém domě či bytě za LED žárovky, které uspoří až 80 procent energie.

2. Topíte elektřinou? Přestaňte svůj domov přetápět. Už snížením pokojové teploty o 1 stupeň Celsia ušetříte až 6 procent energie na vytápění. Příjemně vám bude i tehdy, když budete mít v zimním období v obývacím pokoji 20 stupňů Celsia, v ložnici a v kuchyni 18 stupňů Celsia a na chodbách 15 stupňů Celsia.

3. V zimním období choďte doma v dlouhém rukávu a dlouhých kalhotách. Přehodit si přes sebe můžete i svetr nebo mikinu. Velmi chytrým řešením je rovněž pořízení termoprádla.

4. Elektrické radiátory mějte v otevřeném prostoru, nezakrývejte je nábytkem ani ničím jiným.

5. Ohříváte vodu elektřinou v bojleru? Snižte její teplotu tak, aby vám stále vyhovovala při koupeli či sprchování se.

6. Dopřejte si krátkou sprchu místo koupele. Ohřívání vody elektřinou je velmi energeticky náročné. Dle odhadů se tím v domácnosti spotřebuje 20 až 30 procent energie.

Zdroj: Shutterstock 7. Používejte doma elektrické spotřebiče energetické třídy A+, A++ a A+++. Spotřebiče s energetickým štítkem A+++ jsou vůbec ty nejúspornější. Chcete-li ušetřit, vyměňte rovněž staré nehospodárné spotřebiče za nové úsporné. 

8. Perte v pračce, jen když je skutečně plná. Pokud není prádlo skutečně znečištěné, zapněte pračku na běžné praní při 30 až 40 stupních Celsia. Neperte zbytečně při vyšších teplotách nebo nevolte předpírku či odstředění.

9. Nepoužívejte sušičku prádla, anebo ji zapněte pouze v nejnutnějších případech. Vyprané oblečení sušte na sušáku na zahradě, balkoně nebo doma v dobře vyvětrané místnosti.

10. Myčku zapínejte pouze tehdy, když je zcela naplněná.

11. Velké spotřebiče (pračku, myčku atd.) zapínejte v čase nízkého tarifu. Přesný čas zapnutí a vypnutí nízkého tarifu si zjistěte u svého distributora elektřiny.

Zdroj: Shutterstock 12. Pravidelně odmrazujte mrazničku. Až 3 milimetry tlustá vrstva námrazy dokáže totiž zvýšit spotřebu mrazničky až o 30 procent.

13. Lednici umístěte na správné místo. Například do chladnější místnosti, jako je chodba. Pokud máte lednici v kuchyni, nikdy ji nemějte hned vedle topení, sporáku, myčky nádobí nebo jiných zdrojů tepla. Každý stupeň nad 20 stupňů Celsia totiž zvyšuje spotřebu lednice až o 6 procent.

14. V lednici a mrazáku si nastavte optimální teplotu. V lednici je pro uchování potravin dostačující teplota 4 až 6 stupňů Celsia, v mrazničce pak -18 stupňů Celsia. Každý stupeň směrem dolů pak energetickou spotřebu těchto spotřebičů zbytečně zvyšuje.

15. Vypínejte spotřebiče, které nepoužíváte. Nenechávejte zbytečně jako podkres puštěnou televizi nebo rozsvícené světlo v místnosti, kde zrovna nejste.

Zdroj: Shutterstock 16. Místo stolního počítače používejte úspornější notebook.

17. Pravidelně kontrolujte, zda máte ze zásuvek vytažené všechny nabíječky.

18. Vařte s pokličkou. Vyhýbejte se vaření v pomalém hrnci, místo toho se spolehněte na papiňák.

19. K ohřevu vody používejte rychlovarnou konvici. V tomto případě nejde pouze o ohřev vody na kávu nebo čaj, ale také o ohřev vody na těstoviny, rýži či brambory.

20. Máte-li vysoké zálohy na elektřinu, změňte dodavatele, u kterého pro vás bude platba za elektřinu cenově výhodnější.

Zdroj: Elektrina.cz, Nazeleno.cz, Greenpeace.org

Autor:
Publikováno: 29. 7. 2022 10:31 Nahlásit obsah