Chcete začít šetřit? Uspořit tisíce korun vám pomohou i zdánlivé maličkosti

Chcete začít šetřit? Uspořit tisíce korun vám pomohou i zdánlivé maličkosti Zdroj: Shutterstock.com

Zdá se vám, že máte v poslední době hlouběji do kapsy? Možná, že nastal ten správný čas na to, abyste začali šetřit. Uspořit peníze však není tak těžké, jak se zdá. I díky zdánlivým maličkostem se může váš finanční život změnit k lepšímu. Následující triky vám pomohou ušetřit až tisíce korun měsíčně.

Než vyrazíte nakupovat, napište si přesný seznam

Po každé, když půjdete nakupovat do obchodu, mějte po ruce přesný seznam, kterého se držte. Nikdy nenakupujte jen tak „z hlavy“. Je možné, že byste si pořídili věci či potraviny, které doma již máte nebo které vůbec nepotřebujete.

Tip: Ve svém okolí proveďte namátkové srovnání cen. Začněte chodit do obchodu s potravinami, který má pro vás nejpřijatelnější ceny.

Nechoďte do obchodu nebo obchodního centra jen tak pro zábavu

Spousta lidí chodí do obchodních center proto, aby vyplnila svůj volný čas. Tento zvyk je však láká k tomu, aby si nakoupili věci, které ve skutečnosti nepotřebují, a aby vydali nemalé částky i za občerstvení. Jestliže se jedná také o váš zvyk, najděte si jinou zábavu. I v přírodě je krásně.

Začněte si vařit doma, jídlo si berte do práce nebo na rodinné výlety

Naučte se vařit doma a snažte se kompletně zužitkovat všechny potraviny, které máte. Pokud si připravíte větší množství jídla, dejte si jej na příště do mrazničky. Doma připravené pokrmy si s sebou noste v krabičce také do práce. Výrazně tak ušetříte na místo toho, abyste se během pracovní obědové přestávky stravovali v restauraci nebo ve fastfoodu. Vlastní jídlo s sebou berte také na rodinné výlety.

Tip: Naučte se vařit ze zbytků. Jak využít například zbylou bramborovou kaši, se dočtete v jednom z našich článků.

Zdroj: Shutterstock.com Dárky pro rodinu či přátele vyrobte nebo upečte

Má vaše tchýně svátek, anebo se chystáte k přátelům a chcete jim přinést něco pěkného? Rozhodně nic nekupujte. Zkuste si pro ně dárek vlastnoručně vyrobit, uvařit nebo upéct z toho, co máte doma. Vy ušetříte a darovaného vaše gesto pohladí po duši. Krásným dárkem je například domácí pečený čaj, domácí marmeláda, radost udělá i vlastnoručně upečená bábovka nebo vyrobené mýdlo, svíčka nebo šumivá bomba do koupele. Tyto dárky zahřejí darovaného u srdce, a přitom stojí málo peněz.

Místo toho, abyste šli s přáteli do baru, raději je pozvěte k sobě domů

Posedět si s přáteli v restauraci nebo v baru je způsobem, jak pořádně provětrat peněženku. Chcete-li mnohem menší útratu, raději přátele pozvěte k sobě domů, kde si také užijete spoustu zábavy. V těchto pozváních se můžete s přáteli pravidelně střídat.

Chcete si koupit něco drahého? Počkejte 30 dnů a pak se rozhodněte

Co dělat, pokud toužíte po nestandardní nebo velmi drahé věci? Abyste pochopili, zda toto zboží opravdu potřebujete, nebo zda se jedná o zbytečnost, počkejte 30 dnů. Po této době si znovu položte otázku, zda tuto věc skutečně chcete. Velmi často se pak stane, že vás nutkání k nákupu přejde.

Zdroj: Shutterstock.com Naučte se při úklidu domácnosti používat ocet a jedlou sodu

Ocet a jedlá soda jsou všestrannými pomocníky, které využijete při úklidu domácnosti. A přitom stojí jenom pár korun. Ocet můžete použít k dezinfekci povrchů, místo aviváže na praní či místo leštidla do myčky. Pomocí jedlé sody vyčistíte připálené hrnce nebo zprůchodníte ucpaný odpad.

Využívejte služeb studentů

Znáte někoho ve svém okolí, kdo studuje například na kadeřnici, kosmetičku nebo manikérku? Začněte využívat služeb těchto slečen. Postarají se o vás mnohem levněji nežli dražší profesionálky. Od učňů, kteří studují na kuchaře či cukráře, si zase můžete nechat upéct dort nebo napéct cukroví.

Další tipy, které vám pomohou ušetřit

  • Vyberte si takovou banku, u které máte vedení bankovního účtu zdarma bez jakýchkoliv poplatků.
  • Používejte doma úsporné LED žárovky.
  • Sháníte nové oblečení? Naučte se chodit do second handů.
  • Vzdejte se drahých návyků, kvůli kterým máte prázdnou peněženku. Zapomeňte na cigarety i alkohol.
  • Máte-li možnost, pěstujte si sami ovoce a zeleninu. Těšit se z úrody můžete jak na zahradě, tak na balkoně.
  • Choďte do knihovny, kde si můžete půjčovat nejen knihy, ale také noviny a časopisy. Tyto položky si tak nebudete muset kupovat.
  • Namísto autem začněte jezdit hromadnou dopravou.
Autor:
Publikováno: 12. 6. 2020 11:03 Nahlásit obsah