Co s vodou z vařených vajec? Tato tekutina má využití doma i na zahradě

Co s vodou z vařených vajec? Tato tekutina má využití doma i na zahradě Zdroj: Shutterstock.com

Co uděláte s vodou, která vám zůstala po vařených vejcích? Pokud ji vylijete do dřezu, je to velká škoda. Tuto tekutinu totiž můžete ještě dále zužitkovat. Do vody se totiž při vaření vajec uvolňují zejména ionty vápníku, ale i další minerální látky. Voda z vařených vajec je tak výborným hnojivem pro pokojové i zahradní rostliny.

Voda z vařených vajec je bohatá na minerální látky

Vejce natvrdo mají nekonečné množství využití. Přidáváme je do polévek, salátů nebo pomazánek. Vodu, která nám po vařených vejcích zůstala, obvykle vyléváme do dřezu. Pokud ale pěstujete doma či na zahradě okrasné či užitkové rostliny, tuto chybu byste už nikdy neměli udělat.

Vaječná skořápka totiž obsahuje až tři desítky minerálních látek. Kromě vápníku v ní najdete také zinek, hořčík, křemík, železo, fosfor či fluor. Právě při vaření vajec natvrdo se všechny tyto minerální látky dostávají do vody ve formě iontů. Voda z vařených vajec je přitom nejbohatší na ionty vápníku.

Tip: Při vaření vajec natvrdo však do vody nepřidávejte sůl ani ocet. Rostlinám by následně tyto látky jenom uškodily.

Zdroj: Shutterstock.com

Výborné hnojivo pro zahradní i pokojové rostliny

Vodu z vajec proto nikdy nevylévejte. Jde o výborné hnojivo, kterým pokojové i zahradní rostliny vyživíte a také podpoříte jejich růst. Nejdůležitější v prvé řadě je, abyste vodu z vajec dostatečně zchladili. Měla by mít pokojovou teplotu. Poté ji můžete využívat následovně.

1. Vodu z vajec použijte jako klasickou zálivku. Nalijte ji v dostatečném množství přímo ke kořenům rostliny.

2. Pokud budete vodu z vajec používat na své zahrádce, tato tekutina poskytne rostlinám, které pěstujete, další benefity. Díky svému složení se totiž podílí na udržení optimální kyselosti půdy.

3. Zvláště pokojovým rostlinám můžete dodat minerály také jinou formou. Vodu z vajec si dejte do rozprašovače a rostliny jím rovnoměrně postříkejte.

4. Voda z vajec je vhodná také ke klíčení rostlin. Podporuje růst a obranyschopnost vůči škůdcům rovněž u mladých sazenic.

Zdroj: Shutterstock.com

Nejen voda z vajec, výživná je i voda z čočky nebo brambor

Zahradní a pokojové rostliny nemilují pouze vychlazenou vodu z vajec. Vyživí je a jejich další růst podpoří také voda z rýže, čočky, fazole nebo brambor. Tyto tekutiny jsou ideálním hnojivem pro všechny rostliny. Vodou z čočky zalévejte třeba palmu, vodu z brambor zase ocení myrta.

Autor:
Publikováno: 30. 7. 2019 12:00 Nahlásit obsah