I obyčejná voda dokáže zabít vašeho psa. Na tohle by měl brát zřetel každý majitel

I obyčejná voda dokáže zabít vašeho psa. Na tohle by měl brát zřetel každý majitel Zdroj: Shutterstock

Léto je v plném proudu a vysoké teploty dávají zabrat nejenom nám, ale také našim domácím mazlíčkům. O tom, že bychom je v těchto horkých dnech neměli brát na dlouhé procházky a už vůbec ne je nechávat v rozpáleném autě, snad všichni dobře ví. Jaké nebezpečí však na ně ještě číhá?

Ačkoliv by se mohlo zdát, že je pro ně v tomto horku voda to nejlepší, opak je pravdou. I přesto, že pro naše čtyřnohé kamarády je pitný režim stejně důležitý jako pro nás, hrozí jim otrava vodou a může to postihnout kteréhokoliv psa.

K otravě dochází ve chvíli, kdy pes vypije až příliš velké množství vody, přičemž se tomuto jevu jinak také říká hyperhydratace. Může k tomu dojít ve chvíli, kdy si se svým psem hrajete například ve vodě a on pod náporem horka a radosti spolyká větší množství vody za krátký čas. Riziko se může objevit i ve chvíli, kdy dáváte svému psímu parťákovi napít z hadice. Pes v zápalu hry nedokáže rozpoznat, že přijal více vody, než jeho organismus dokáže zpracovat.

Voda sama o sobě není škodlivá, pokud tedy hovoříme o naprosto čisté a nezávadné vodě. Riziko se však ukrývá v iontech, které jsou ve vodě obsaženy a kterými se lze předávkovat. Při větší konzumaci vody se zředí krevní plazma a buňky uvnitř těla se začnou nalévat tekutinou, což způsobí jejich poškození. Bohužel předávkování a nerovnováha mezi ionty, se projevuje především otokem mozku, a pokud vy, jakožto majitel, nezasáhnete včas, riskujete tím život svého psa.

Zdroj: Shutterstock Jak rozpoznat, že se váš pes předávkoval vodou? Objeví se tyto příznaky:

  • zvracení
  • letargie a ztráta koordinace
  • nadměrné slinění a močení
  • „skleněné“ oči
  • bledé sliznice
  • rozšířené zornice
  • křeče a nadmutí
  • potíže s dýcháním
  • bezvědomí

Jestliže na svém psovi zpozorujete některý z těchto příznaků, jde doslova o minuty, proto okamžitě vyhledejte pomoc veterináře. Když zareagujete včas, máte velkou šanci na to, že váš pejsek intoxikaci přežije. Bohužel i při rychlém jednání se může stát, že ačkoliv veterinář vašeho miláčka zachránil, byl poškozen jeho mozek a váš pejsek již nikdy nebude takový, jaký býval. Dbejte tedy zvýšené opatrnosti a prevenci.

Je důležité, aby váš pejsek měl celý den přístup k misce s vodou a nikdy by neměl vypít celou misku naráz. Nikdy také nenechte, aby si váš pes hrál dlouhou dobu ve vodě.

Autor:
Publikováno: 29. 7. 2021 11:20 Nahlásit obsah