Jak vypadal zákaz nedělního prodeje o tomto víkendu: Češi vzali v sobotu obchody útokem

Jak vypadal zákaz nedělního prodeje o tomto víkendu: Češi vzali v sobotu obchody útokem Zdroj: Shutterstock.com

V rámci nouzového stavu česká vláda zakázala maloobchodní prodej po celou neděli. Ve zbylých dnech v týdnu musí všechny obchody zavřít nejpozději ve 20 hodin. Tato restrikce platila první víkend. Jak dokládají pořízené fotky, Češi již v sobotu vzali supermarkety útokem, tvořily se fronty a parkoviště praskala ve švech.

Zákaz nedělního prodeje je v platnosti do konce nouzového stavu

Zákaz nedělního prodeje v Česku, který platí do konce nouzového stavu, má v současnosti spoustu kritiků. Podle nich může mít tato restrikce, která má zpomalit šíření nového koronaviru, naprosto opačný charakter. 

“Zákaz prodeje v neděli bude mít za následek zvýšení koncentrace zákazníků v prodejnách v sobotu, kdy se lidé budou chtít předzásobit, a také v pondělí, kdy budou zásoby doplňovat. Zbytečně tak zvyšuje riziko jak pro zákazníky, tak pro zaměstnance obchodů. Jde o zkušenosti ze zemí, kde toto opatření bylo v minulosti zavedeno, a na které opakovaně upozorňujeme,” uvedl na svém Twitteru prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

V sobotu 31. října praskaly supermarkety ve švech

Jak to tedy v sobotu 31. října v Česku vypadalo? Vzhledem k zákazu nedělního prodeje se lidé v Česku snažili hromadně předzásobit potravinami. Jak dokládají snímky fotoreportérů Blesku, zvláště ve větších městech tak byla k vidění přeplněná parkoviště před supermarkety, v obchodech hlava na hlavě a dlouhé fronty u pokladen. Kvůli vysoké koncentraci lidí uvnitř obchodu tak mohli zákazníci jenom stěží dodržovat povinné dvoumetrové rozestupy. 

Zdroj: Shutterstock.com “Naprosto respektujeme snahu vlády k zamezení šíření onemocnění, ale je pro nás překvapením, že vláda volí kroky, které mohou mít opačný efekt. Aktuální opatření zvyšují rizika jak pro zákazníky, tak pro zaměstnance obchodů v první linii, zejména pro pokladní,” vyjádřil se dále na Twitteru Tomáš Prouza.

Kontroverze vzbuzuje i povinná zavírací doba ve 20 hodin

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR nemá rovněž logiku povinná zavírací doba ve 20 hodin večer. Jak říká, toto nařízení opět zvýší koncentraci lidí v obchodech.

“Větší logiku by mělo prodejní dobu prodlužovat, aby se počet lidí v prodejnách rozložil,” podotkl dále Prouza. Řada zákazníků totiž běžně chodila na nákupy ve večerních hodinách a využívala delší otevírací dobu obchodů k tomu, aby minimalizovala kontakt s ostatními.

“Například Polsko jde opačnou cestou, kdy začali vyzývat obchody, aby prodloužili otevírací dobu a velké obchody mají po dohodě s polskou vládou otevřeno dokonce 24 hodin denně,“ dodal prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR.

Autor:
Publikováno: 2. 11. 2020 10:27 Nahlásit obsah