Které pokojovky letnit? Na terasu či balkon patří nejen palmy či citrusy
Pěstujete doma spoustu pokojových rostlin? S příchodem teplého a slunečného počasí jim udělejte radost a začněte je letnit. Měli byste ovšem vědět, že letnění pokojovek má svá pravidla. Kterým pokojovým rostlinám se bude dařit na sluníčku a kterým v polostínu?
Jak letnění pokojovým rostlinám prospívá
Proč je letnění pokojovek důležité? Pobyt venku na ně působí velmi ozdravně. Pokojové rostliny se tímto způsobem otužují, jsou odolnější vůči chorobám a škůdcům a lépe pak přečkají podzimní a zimní pobyt uvnitř vašeho domova.
Letněním u pokojovek podpoříte rovněž jejich vybarvení a často také kvetení. Na pokojovky má vliv i přirozené venkovní světlo. Právě díky němu se při svém růstu nenaklánějí ani nadměrně nevytahují.
Kdy začít letnit pokojovky
Zajímá vás, kdy začít letnit pokojové rostliny? Tehdy, pokud se venkovní teploty pohybují nad 10 stupni Celsia. Pokud jsou noční teploty nižší, pokojovku raději ukliďte domů. Pokojová rostlina, která je po zimě zchoulostivělá, by tuto změnu nemusela zvládnout.
A kdy s letněním pokojovek skončit? Teplomilnější druhy pokojových rostlin mějte venku zhruba do konce srpna až začátku září. Další méně choulostivější druhy můžete nechat pod širým nebem až do prvních mrazíků.
S letněním pokojových rostlin začínejte opatrně
Ať už budete chtít letnit pokojovou rostlinu, která miluje slunce, nebo pokojovku, které se daří v polostínu, s letněním začněte velmi opatrně. Pokojovou rostlinu nedávejte hned na přímé slunce, ale do stínu, kde ji nechte ideálně šest dnů. Začít ji můžete rovněž letnit za podmračeného počasí.
Důležité je, abyste dali pokojovým rostlinám čas, aby si na letnění zvykly. Zhruba po třech týdnech je přesuňte na konečné stanoviště. Tedy na přímé sluníčko, nebo k zahradnímu jezírku, pod pergolu či na balkon.
Které pokojovky patří na slunce a které do stínu či polostínu
Každá z pokojových rostlin má při svém letnění jiné požadavky na stanoviště. Kterým se tedy bude dařit na sluníčku a který ve stínu či polostínu?
✓ Přímé slunce milují juka, chas, žumara, kokosová palma a datlovník kanárský.
✓ Na slunci mohou být také kaktusy, sukulenty, myrta, olivovník, vavřín, bromélie, mučenka, gardénie, citrusy, ibišek, juka, tlustice, banánovník, kalistemon, aloe, agáve nebo bugenvilie.
✓Stín a polostín upřednostňuje fíkovník, zelenec, dračince, monstera, brambořík, voděnka, vánoční kaktus, hortenzie, orchidej, kamélie, břečťan nebo aralka.
Zdroj: iReceptar.cz