Lucie noci upije 13. prosince. K tomuto dni se vztahuje spousta zapomenutých tradic

Lucie noci upije 13. prosince. K tomuto dni se vztahuje spousta zapomenutých tradic Zdroj: Shutterstock.com

Kdo by neznal rčení “Lucie noci upije, ale dne nepřidá”? K 13. prosinci, kdy Lucie slaví svátek, se vztahuje spousta pověr a tradic. Na některé z nich jsme už dávno zapomněli. Jedna z nich mimo jiné říká, že na svátek svaté Lucie by se všechny hospodyňky měly vyhnout domácímu úklidu.

Na svátek svaté Lucie zapomeňte na úklid

13. prosinec je ideálním dnem, kdy necháte ležet vysavač v koutě a vyhnete se i praní prádla. Tradice totiž říká, že na svátek svaté Lucie by se všechny ženy a dívky měly vyhnout domácím činnostem. Například v minulosti nesměly hospodyňky 13. prosince tkát, příst, šít nebo drát peří.

V tento den chodily na venkově Lucky, což byly dívky se zamoučeným obličejem zahalené do bílých prostěradel. Často měly na sobě také masku s velkým zobákem a v rukou nosily koště, případně i nůž. Obcházely jednotlivé usedlosti a kontrolovaly, zda hospodyňka skutečně nepřede nebo nešije. Jestli je ale Lucky nachytaly při práci, provedly jim nějaký naschvál. Třeba jim rozfoukaly nadrané peří nebo rozmotaly nitě.

Na předvánočním úklidu se dejte záležet již před 13. prosincem

I když byste se neměli 13. prosince věnovat domácím pracím, dle tradice to neznamená, že byste měli mít doma nepořádek. Na předvánoční úklid svého domova se zaměřte už několik dnů před svatou Lucií. 

Postavy Lucek totiž při obcházení jednotlivých stavení také kontrolovaly, jak mají hospodyňky doma naklizeno a zda jsou již připraveny na vánoční svátky. Lucky třeba košťaty kontrolovaly přítomnost pavučin a rovněž jimi ze stavení vyháněly zlé duchy. Pokud domov hospodyňky nezářil 13. prosince čistotou, přišly ze strany Lucek tvrdé sankce.

Lucky strašily děti a usměrňovaly muže

Při svých pochůzkách se Lucky zaměřovaly i na děti. Kontrolovaly, zda dodržují adventní půst. Pokud se děti nepostily, Lucky jim hrozily, že jim nožem rozpářou břicho a naplní kroupami. Některé Lucky zase hodným dětem věnovaly drobné dárky a ty zlobivé vyšlehaly metlou nebo jim naplácaly vařečkou.

Lucky měly často spadeno na muže. Dávaly jim co proto, zvlášť tehdy, když je přichytily v hospodě. Za to, že sedí u piva namísto toho, aby pomáhali doma, je Lucky pomazaly kolomazí či hořčicí, nebo je šťouchaly vařečkami.

Proč se říká Lucie noci upije a dne nepřidá

Rčení “Lucie noci upije a dne nepřidá” zná každý. Víte, co vůbec znamená? Před reformou kalendáře z juliánského na gregoriánský, ke které došlo v roce 1582, na 13. prosinec připadal zimní slunovrat. V době před rokem 1582 tedy mělo přísloví “Lucie noci upije a dne nepřidá” své opodstatnění. I když po přechodu na gregoriánský kalendář, ve kterém se zimní slunovrat o několik dní posunul, toto přísloví ztratilo svůj původní význam, stále se používá dál. 

Jak poukazují astronomové, je na něm mnoho pravdy. Slunce 13. prosince zapadá o něco později (“noci upije”), ale ráno zase později vyjde (“noci nepřidá”). Tento stav trvá až do období zimního slunovratu.

Lidové pranostiky spojené s 13. prosincem

  • Lucie noci upije a dne nepřidá.
  • Svatá Lucie, královna zimy.
  • Jaké jsou dni od svaté Lucie do Božího narození, takové jsou též měsíce příštího roku.
  • Umaže-li si Lucie šaty do bláta, bude si je po celý leden přepírat.
  • Na svou Lucii jasný den, urodí se konopí i len.
Autor:
Publikováno: 11. 12. 2020 13:33 Nahlásit obsah