První jarní houby rostou už v březnu. Sbírat by je ale měli zkušení houbaři

První jarní houby rostou už v březnu. Sbírat by je ale měli zkušení houbaři Zdroj: Shutterstock

Patříte k zapáleným houbařům? V tom případě vás potěší, že první jarní houby můžete v lese najít už v březnu. Jarní houby však sbírejte pouze tehdy, pokud jste si jejich druhem opravdu jistí. Které houby tedy rostou v březnu a jsou jedlé a zároveň velmi chutné?

Smrž kuželovitý: Výborný do polévek a omáček

Časně jarní jedlou houbou, která roste již v březnu, je smrž kuželovitý. Narazíte na něj nejčastěji na okrajích jehličnatých a listnatých lesů. Jednotlivě roste také v zahradách, parcích, hájích nebo křovištích.

Zdroj: Shutterstock Smrže kuželovitého poznáte podle duté plodnice s žebernatým a jamkatým kloboukem. Tato jarní houba je vysoká 4 až 10 centimetrů a široká 3 až 5 centimetrů. Smrž kuželovitý je jedlý a v kuchyni patří díky své výrazné chuti mezi opravdové kulinářské pochoutky. 

Můžete si z něj připravit polévku, omáčku, falešnou dršťkovou nebo jej dát pod maso. Výborné jsou také nadívané smrže. Tuto houbu zkuste přidat i do číny, kde perfektně nahradí houbu shiitake. Smrže kuželovitého můžete rovněž sušit.

Kačenka česká: Jedna z nejchutnějších hub

K prvním jarním houbám, které mnohdy rostou už v březnu, se řadí také kačenka česká. Této jedlé houbě se daří v teplejších a světlejších listnatých lesích, hájích a sadech. Najdete ji po osikami, olšemi, jasany, jeřáby, lískami, trnkami či třešněmi. 

Zdroj: Shutterstock Kačenka česká zpravidla roste ve skupinách. Svým vzhledem připomíná smrže, ale její klobouk je proti těmto houbám drobnější (1 až 5 centimetrů velký) a má nepravidelný kuželovitý či zvonovitý tvar.

Kačenka česká má stejně jako smrž v kuchyni velmi široké využití. Tato jedlá aromatická houba je výborná do polévek, omáček a masových směsí. Můžete si ji také pouze zprudka orestovat na cibulce nebo usušit, a využít ji tak později.

Šťavnatka březnovka: Chutná, ale ohrožená

Šťavnatka březnovka je jarní lupenatá houba, na kterou v lesích narazíte nejen v březnu, ale často již v únoru, když kolem leží ještě sníh. Tato houba, které se lidově přezdívá jiřina, uhlířka, uhelka nebo cikánka, roste nejčastěji ve vysoké vrstvě opadu s mechem v borových, smrkových či smíšených lesích.

Zdroj: Shutterstock Šťavnatka březnovka je lupenatá houba, kterou poznáte podle šedohnědého klobouků s modravým či olivovým nádechem. Lupeny houby jsou bílé až našedlé, klobouk bývá masitý, zprohýbaný a 4 až 13 centimetrů velký. Šťavnatka březnovka, která se velmi podobá podzimním čirůvkám, roste nejčastěji v početných skupinách.

Tato první jarní houba má velmi jemnou chuť, pro kterou se hodí do omáček, polévek či masových směsí. Šťavnatka březnovka se v českých lesích vyskytuje velmi vzácně, v roce 2006 byla dokonce zařazena do Červeného seznamu jako ohrožený druh. Proto je lepší tuto jarní houbu chránit, a nikoliv sbírat.

Zdroj: Wikipedia.org/smrzkuzelovity, Wikipedia.org/kacenkaceska, Prkynko.cuketka.czNahoubach.cz/atlas-hub, Plzen.rozhlas.cz

Autor:
Publikováno: 25. 3. 2022 08:41 Nahlásit obsah