Uvolněte svým dutinám, pořiďte si přikrývku pro alergiky

Uvolněte svým dutinám, pořiďte si přikrývku pro alergiky Zdroj: Shutterstock

Časem spánku trávíme téměř třetinu každého dne a spánek se tak stává nejdůležitější nevědomou aktivitou pro naše psychické a fyzické zdraví, kterou každý den děláme. Vhodná přikrývka i polštář hrají tedy zásadní roli pro jeho kvalitu i zdraví a v případě, že jste alergici, měli byste mít tuto skutečnost na paměti.

Investice do kvalitních přikrývek, polštářů a matrací by se tak měla stát pro každého člověka samozřejmostí, jaká přikrývka pro alergiky bude tedy ideální?

Slovo „alergie“ zná v dnešní době snad každý. Co ale přesně vyjadřuje? Je to přehnaná, mnohdy až nepřiměřená reakce našeho imunitního systému na látky, běžně se vyskytující v okolním prostředí. Často je způsobena nesprávnou aktivací protilátek vlivem daného alergenu. Někteří lidé jsou natolik přecitlivělí na běžně neškodné látky, jako jsou prach, pyl či určité potraviny, že jejich vlastní obezřetnost je nutná při výběru čehokoli, co si kupují. U lůžkovin toto pravidlo platí nejspíš o poznání víc než u potravin, kterým se dá vyhnout obloukem.

Jak si poradit s roztoči?

Pokud zjistíte, že se ráno probouzíte s ucpaným nosem, či svěděním a ekzémem, že vás v noci obtěžují záchvaty kašle nebo se objevují jiné příznaky přecitlivělosti, může být právě tohle ukazatel alergické reakce. Ta může být samo sebou vyvolaná z různých důvodů, většinou jsou ale na vině domácí roztoči: mikroskopičtí tvorové, kteří jsou běžným okem neviditelní.

Obecně rozšířenou představou je, že alergie a astmata způsobuje buď peří či prachové chmýří v přikrývkách a polštářích. Tato představa je ovšem zcela mylná a dle nedávných studií pouze 2-3% populace jsou na péřové výrobky citlivá. Místo toho je ale většina lidí, kteří mají alergické reakce, alergických právě na roztoče.

Zdroj: picaso-m.cz Roztoči milují teplo, tmu a živí se zbytky lidské kůže. V běžném polštáři jich najdeme do dvou let na dva miliony, v matraci i na desítky milionů. Když jde alergik spát, ulehá tak do miliardy alergenů. Tyto mikroorganismy se rády množí jak v lůžkovinách z ovčí vlny, tak i v peří, jsou schopny se zabydlet i v dutém vláknu, nejvíce jich může však být v matracích, navíc je mimořádně obtížné se těchto mikroskopických tvorů zbavit, když už k vám jednou zavítají. A aby toho nebylo málo, přikrývky a polštáře nejsou jediná místa, kde se roztoči rádi usazují. Mají rádi pohovky, koberce a další prostory s vyhovujícím klima pro jejich množení.

Chystáte-li se tedy na nákup polštáře a přikrývky pro alergiky vezměte s sebou trpělivost a čas, není důvod nikam spěchat. V obchodech se totiž často můžeme setkat i s polštáři a peřinami „vhodnými pro alergiky“ - nicméně to mnohdy může být jen lákavá nálepka bez kýženého účinku. Ale na druhou stranu se dnes mnozí výrobci snaží vyjít zákazníkovi v tomto ohledu natolik vstříc, že procentuální většina jejich zboží má již v základu antiseptickou, antialergickou, antimykotickou a antiparazitickou úpravu potvrzenou danými schválenými certifikáty o procesu ošetření.

Při výběru antialergenní přikrývky je tedy velmi důležité vybrat si takový výrobek, který zabraňuje pronikání a přebývání roztočů uvnitř přikrývky. Proto při výběru hledejte přikrývky se štítky jako jsou Nomite, Allerban a Greenfirst, Öko tex, které garantují, že jsou skutečně hypoalergenní.

Několik praktických tipů na závěr

Ovšem nákup běžných peřin plněných dutým vláknem sám o sobě problém neřeší. Některým odolným roztočům se v i dutém vlákně daří téměř stejně dobře jako v peří.

Pokud chcete množství roztočů v ložnici eliminovat na minimum, dobrým způsobem je:

  • prát přikrývku 2x do roka
  • větrat v ložnici několikrát denně
  • v případě péřových výrobků sušit, sušit a sušit do maximálního proschnutí
  • posypat matraci jedlou sodou a po nějaké době vyluxovat

Lůžkoviny určené alergikům na roztoče musejí snášet časté praní alespoň na 60 °C, nebo musejí být ošetřeny nějakou pro člověka neškodnou chemickou látkou (např. ACTIGARD), která roztoče odpuzuje či jiným způsobem snižuje jejich počty.

Existují výrobky, jejichž výplň je tvořena HCS, směsí bavlny a percale, díky čemuž se zde nedaří vegetovat roztočům ani prachu tak, jak jsou jinde zvyklí.

Pokud je lůžkovina upředena z tzv. nanotkaniny, roztoč se nemůže dostat dovnitř, nemůže se tudíž množit a na povrchu zahyne. Tkanina má otvůrky tak malé, že jimi alergeny ani roztoči prostě nemohou projít. Mezírky jsou ale dostatečně velké, aby prošla molekula vzduchu, a tak jsou stále výborně prodyšné. Jedná se proto o jednoduchou prevenci alergie!

Dále jsou na trhu přikrývky s přírodními úpravami:

  • GreenFirst (úprava tkaniny pomocí éterických olejů získaných zejména z citronů, levandule a eukalyptu – bez parfemace)
  • s levandulí (obsahující vonné mikrokapsle s přírodní vůní)
  • s Aloe vera (gel s léčivými vlastnostmi)
  • Silver Origin (s unikátní patentovanou tkaninou SILVERplus, která je ošetřena technologií stříbrných iontů, která zamezuje množení bakterií)
  • Lyocell Tencel (alergicky neutrální)
  • Bamboo (antibakteriální účinky) atd.

Zdroj: picaso-m.cz Ani nákupem speciálních polštářů a přikrývek nelze mnohdy problém s roztočovými alergeny zcela vyřešit. Je proto vhodné zvážit i pořízení tzv. proti-roztočových bariérových povlaků, do kterých lze uzavřít i celé matrace.

A pokud se chystáte k nákupu kvalitní přikrývky pro alergiky, podívejte se i na stránky českého výrobce lůžkovin Picaso Manufactury, kde si vyberete vše nezbytné pro zdravý a spokojený spánek.

Autor:
Publikováno: 25. 1. 2022 13:08 Nahlásit obsah