Vánoční hvězda: Jak se o tuto rostlinu starat, aby byla krásná i na Štědrý den?

Vánoční hvězda: Jak se o tuto rostlinu starat, aby byla krásná i na Štědrý den? Zdroj: Shutterstock.com

Pořídila jste si vánoční hvězdu, jenže jí začínají opadávat listy a ztrácí na kráse? Důvod je prostý, dopouštíte se několika zásadních pěstitelských chyb. Aby vám tentokrát tato vánoční rostlina vydržela až do Štědrého dne, měla byste vědět, jak se o ni starat. Svou krásou vám totiž může dělat radost až několik let.

Vánoční hvězda má několik barevných variant

Vánoční hvězda je rostlina, která původně pochází z Mexika. O každých Vánocích nás tradičně okouzluje nejen svými zelenými, ale také červenými listy, které vypadají jako květy. V současnosti si můžete pořídit hned několik odrůd vánoční hvězdy. Její vrchní listeny přitom mají nejen červenou, ale také bílou, žlutou či lososovou barvu. Aby vám tato typická vánoční rostlina vydržela krásná a stala se korunou vaší sváteční výzdoby, zkuste dodržet několik základních pravidel jejího pěstování.

Mějte se na pozoru už při nákupu

Buďte obezřetní už při samotném nákupu vánoční hvězdy. Nikdy si nepořizujte rostlinku, která je povadlá, opadávají ji listy nebo začíná zahnívat. Vždy si domů doneste pouze vánoční hvězdu, která je ve skvělém stavu. Při nákupu ji ovšem nejprve zabalte do papíru a snažte se ji co nejrychleji odtransportovat domů. Tato rostlina je totiž velmi citlivá na výkyvy teplot.

Zdroj: Shutterstock.com Základní pravidla pěstování vánoční hvězdy

  • Pro tuto vánoční rostlinu je ideální stálá pokojová teplota v rozmezí 16 až 20 stupňů Celsia.
  • Nezapomínejte na pravidelnou zálivku, vánoční hvězda vyžaduje dostatečně vlhkou půdu. Na zalévání používejte odstátou vodu, která má pokojovou teplotu. Jednou za dva dny vánoční hvězdě rovněž oroste listy, a to pomocí rozprašovače naplněného vodou.
  • Jednou za týden vánoční hvězdu přihnojte.
  • Vánoční hvězdu dejte v místnosti na světlé místo. Nesmí však na ni mířit sluneční paprsky.

Co nemá vánoční hvězda naopak ráda?

Této vánoční rostlině vadí průvan. Nenechte ji tedy stát u otevřeného okna. Vánoční hvězda nemá ráda výkyvy teplot. Vadí jí rovněž příliš vysoké teploty. Pokud ji tedy necháte stát například v blízkosti radiátoru nebo v místnosti, kde je suchý vzduch a teplota vyšší než 20 stupňů Celsia, vánoční hvězdě začnou brzy opadávat listy a bude ztrácet na kráse.

Zdroj: Shutterstock.com Vánoční hvězda není rostlinou na jedno použití

Spousta lidí považuje vánoční hvězdu za rostlinu na jedno použití. Poté, co jim po Vánocích zchřadne, hodí ji zkrátka do koše. Je to ovšem velká škoda. Při správném postupu vám totiž vánoční hvězda bude dělat radost hned několik let po sobě.

Dejte proto této vánoční rostlině ještě šanci. Na konci svátků ji seřízněte nožem na výšku zhruba deset centimetrů. Vánoční hvězdu následně dejte do chladnější místnosti, kde se teplota pohybuje od 10 do 15 stupňů Celsia, a také omezte její zálivku. Od jara do podzimu můžete vánoční hvězdu pěstovat pod širým nebem, ovšem ne na přímém sluníčku. Nezapomeňte ji také pravidelně přihnojovat. Právě na jaře navíc začnou vánoční hvězdě růst nové listy a výhony, tato doba je tedy ideální na její přesazení.

Abyste měli vánoční hvězdu další Vánoce opět v celé kráse, nejméně osm týdnů před Štědrým dnem ji nechte v úplné tmě. Díky tomuto postupu začne opět produkovat barevné listy.

Autor:
Publikováno: 8. 12. 2020 16:00 Nahlásit obsah