Zahrádka na balkoně: Vypěstujte si bohatou úrodu zeleniny, ovoce i bylinek

Zahrádka na balkoně: Vypěstujte si bohatou úrodu zeleniny, ovoce i bylinek Zdroj: Shutterstock

Toužíte po vlastních rajčatech, okurkách nebo jahodách? Můžete si na nich pochutnat, i když nemáte zahradu. Stačí k tomu balkon, kde vám celou sezónu poroste řada druhů ovoce a zeleniny i voňavých bylinek. Pěstování na balkoně má svá nepsaná pravidla, se kterými se zkuste seznámit dřív, než si založíte balkonovou zahrádku. Která to jsou?

Důležitá je orientace balkonu

Chcete si na balkoně založit vlastní zahrádku? Plodiny, které budete pěstovat, by se měly v prvé řadě odvíjet od orientace vašeho balkonu. Některé rostliny totiž milují světlo a přímé slunce, jiné si naopak libují v polostínu či stínu. 

Jestliže je váš balkon orientovaný na jih či západ, dařit se zde bude bez problému jahodám, paprikám, rajčatům, lilku či středomořským bylinkám. V případě nejchladnější severní strany pak vsaďte například na ředkvičky, karotku, kedluben, pažitku, meduňku, petrželku nebo mátu. Na východní straně se bude zase dařit salátu, špenátu či rukole.

Tip: V případě balkonové zahrádky je rovněž důležité, aby byla v závětří a pod přístřeškem chráněná vůči dešti.

Zdroj: Shutterstock Vyberte vhodné nádoby na pěstování na balkoně

K vybudování zahrádky na balkoně můžete využít prakticky jakékoliv nádoby. Tedy truhlíky a květináče různých velikostí, ideálně klasické hliněné nebo lehké plastové. Pokud chcete mít na své balkonové zahrádce skutečně bohatou úrodu, rozhodněte se pro několik velkých a dostatečně hlubokých truhlíků, z nichž každý bude mít objem větší než 70 litrů.

Zemina v těchto truhlících se nebude ani na jižní straně přehřívat, velký objem truhlíku zajistí více prostoru pro kořeny pěstovaných rostlin a zároveň můžete v této nádobě pěstovat více druhů ovoce, zeleniny či bylinek dohromady. Truhlíky, které si pořídíte pro pěstování na balkoně, by měly mít zároveň odvodňovací otvory, kterými bude odtékat přebytečná voda. Pod truhlíky položte misky, které odtékající vodu zachytí.

Na vhodném a kvalitním substrátu záleží

Truhlíky pro pěstování ovoce, zeleniny a bylinek na balkoně naplňte vhodným a kvalitním substrátem. Tento substrát zvolte s ohledem na druh plodiny, kterou v něm budete pěstovat. V zahradnictvích si můžete koupit také univerzální substrát, do kterého dodejte živiny prostřednictvím kompostu nebo kravského hnoje a který promíchejte perlitem či pískem, který zeminu odlehčí.

Zdroj: Shutterstock Zeleninová zahrádka na balkoně: V hlavní roli rajčata

Nejvděčnější zeleninou, kterou můžete pěstovat na balkoně, jsou rajčata. Na jižní nebo západní straně s přístřeškem pěstujte ideálně keříčková rajčata nebo hybridní odrůdy tyčkových rajčat, které dosahují nižšího vzrůstu. Jednou za čtrnáct dní rajčata na balkoně přihnojte tekutým hnojivem.

Na balkoně se bude dařit pěstování papriky nebo chilli paprik. Do připravených truhlíků můžete vysít také ředkvičky nebo kořenovou zeleninu typu petržele, klasické mrkve nebo baby karotky. Pokud máte na balkonu polostín, prospívat zde bude i salát, rukola nebo špenát.

Zdroj: Shutterstock Kdy se sazenicemi na balkon

Zajímá vás, kdy mladé rostlinky rajčat, paprik či dýně, které jste si vypěstovali doma na okenním parapetu nebo koupili v zahradnictví, vysadit na balkon? Ideálně v druhé polovině května, když už nehrozí ranní mrazíky. I po vysazení sazeniček sledujte předpovědi počasí a při hrozícím poklesu teploty je zakryjte netkanou textilií proti mrazu.

Pěstování jahod na balkoně

Chcete si na balkoně vypěstovat také ovoce? Vsaďte na jahody, které patří k nejoblíbenějším balkonovým plodinám. Můžete je pěstovat v hlubokých truhlících, ale i v závěsných koších. Do hlubokých a objemných truhlíků můžete vysadit také maliny či zahradní borůvky, které vás během léta odmění sladkými plody.

Kromě ovoce a zeleniny se bude na balkoně dařit také bylinkám. Které vybrat? Nejen petrželku, pažitku, majoránku či bazalku, ale i oregano, rozmarýn, tymián, levanduli nebo mátu.

Zdroj: Goodhousekeeping.com

Autor:
Publikováno: 19. 5. 2021 11:11 Nahlásit obsah