Zásadní rozdíly mezi muži a ženami: Hlavní roli hraje biologická minulost

Zásadní rozdíly mezi muži a ženami: Hlavní roli hraje biologická minulost Zdroj: Shutterstock.com

Říká se, že muži jsou z Marsu a ženy z Venuše. Toto rčení vyplývá z naší vzájemné rozdílnosti. Ačkoliv to ve vztahu s protějškem myslíme dobře, dochází mezi námi k nechtěným střetům a nedorozuměním. Proč to tak je? Muži a ženy jsou ve své podstatě velmi odlišní. A to hlavně v následujících bodech.

Partnerský vztah: Proč k němu ženy a muži přistupují odlišně?

Proč muži a ženy jednají v partnerském vztahu vždy jinak? Jde o zapeklitou otázku. Spousta vztahů se rozpadá právě na tom, že partneři neplní svá vzájemná očekávání. Pro muže jsou ženy příliš náročné a tajemné, podle žen naopak muži nedávají příliš najevo své emoce. Co je ale v tomto případě na „vině“? Hlavně vzájemné biologické a sociologické rozdíly. Které konkrétně?

Rozdílná biologická minulost: Muži jako lovci, ženy jako ochránkyně rodinného krbu

Mužské mozky se v průběhu dějin vyvinuly tak, aby plně vyhovovaly mužskému poslání. Šlo o lov a ochranu komunity před nepřáteli. Kvůli tomu se muži museli naučit oddělit se od svých nejbližších a pozastavit svou empatii. Naproti tomu ženy rodily děti a fungovaly v rámci své komunity. Mužská a ženská mentalita díky tomu dostala své typické vlastnosti.

Zdroj: Shutterstock.com Jelikož jsou ale dnešní ženy a muži prakticky na stejné pozici, jejich typické myšlení na sebe velmi naráží. Ženy požadují po mužích více empatického dialogu. Naopak muži se cítí ukřivděně, protože nemají stejné emocionální schopnosti jako jejich partnerky.

Ženy a muži trpí evolučním nesouladem, který v jejich hlavách způsobuje zmatek

Někteří vědci mluví dokonce o evolučním nesouladu. Říkají, že těla a mozky žen a mužů se vyvinuly do úplně jiného prostředí, než ve kterém žijí nyní. Muži už nejsou ti praví „lovci“ a živiteli úplně celé rodiny. Ne každá žena touží pouze rodit děti a starat se o rodinný krb.

Tyto skutečnosti mohou v hlavách žen a mužů způsobit úzkosti a zmatek. Partneři by spolu měli o těchto pocitech nesouladu otevřeně mluvit. Do jejich vzájemného vztahu to může přinést mnohem více harmonie.

Sex a city? Každé pohlaví na ně pohlíží jinak

Jelikož muži nemají takovou schopnost empatie jako ženy, tento rozdíl se odráží hlavně v sexuální a vztahové oblasti. Obě pohlaví mají velmi odlišné názory na city a sex. Takoví muži si až čtyřikrát častěji myslí, že sex a citová blízkost jsou v podstatě totéž.

Zdroj: Shutterstock.com Ženy a muži si tak musí uvědomit, že když mluví o romantice, každý z partnerů tím myslí úplně něco jiného. Proto je ve vztahu tak důležitá vzájemná komunikace.

To nejdůležitější na závěr: Ženy a muži mají mezi sebou odjakživa symbiotický vztah

Ať už jsou rozdíly mezi ženami a muži jakékoli, jedno je jisté. Obě pohlaví si navzdory nechtěným střetům velmi rozumí a mají mezi sebou symbiotický vztah.

Oba partneři by si ale měli být stále vědomi své rozdílnosti. Pokud spolu žijí v dlouhodobém svazku, měli by počítat s tím, že jejich vztah se bude měnit a vyvíjet s každým novým životním milníkem. Ať už budují kariéru nebo si pořídí dítě, každý z partnerů na tento životní milník pohlíží jinak. Každá nová životní změna tak může velmi ovlivnit kvalitu vztahu.

Autor:
Publikováno: 16. 3. 2019 14:00 Nahlásit obsah