Ani holčičí, ani klučičí. Obchody v Kalifornii budou mít genderově neutrální sekci

Ani holčičí, ani klučičí. Obchody v Kalifornii budou mít genderově neutrální sekci Zdroj: Shutterstock

V americké Kalifornii nabyl účinnosti nový zákon, který velkým obchodům nařizuje, aby vedle oddělení pro dívky a pro chlapce zřídily také genderově neutrální sekci. V tomto oddělení budou k dostání výrobky, které nebudou propagovat žádné pohlaví. Co na tento počin říkáte?

V genderově neutrálním oddělení najdete hračky nebo produkty péče o děti

Kalifornie se stala prvním americkým státem, který ukládá velkým obchodům s 500 nebo více zaměstnanci povinnost, aby zřídily samostatnou genderově neutrální sekci. V tomto oddělení budou mít děti a jejich rodiče na výběr bez ohledu na pohlaví. 

Co bude v genderově neutrálním oddělení k dostání? Například hračky nebo produkty péče o děti, které zahrnují třeba hygienické potřeby jako kartáčky na zuby. V tomto oddělení přitom nenajdete tradiční marketingové použití modré a růžové, které podle kalifornských zákonodárců vyvíjí tlak na děti, aby přijaly za své genderové stereotypy.

Zdroj: Shutterstock Speciální oddělení pro dívky a chlapce stále zůstanou

I když ve velkých obchodech v americké Kalifornii nově narazíte na genderově neutrální oddělení, stále zde budou přítomna také speciální oddělení pro dívky a oddělení pro chlapce, které nově přijatý zákon výslovně nezakazuje. V genderově neutrální sekci navíc nenajdete dětské oblečení, které bude mít i nadále své místo v dívčím či chlapeckém oddělení.

Autor zákona kritizuje kategorizaci hraček podle pohlaví

Zajímá vás, kdo je autorem zákona o genderově neutrálních oddělení v obchodech? Demokrat Evan Low, který patří ke členům kalifornského zákonodárného sboru. Tento muž uvedl, že se nechal inspirovat osmiletou dcerou člověka ze svého týmu, která se divila tomu, že je pro ni některé zboží v obchodě “zakázané” jenom proto, že je dívka. Tato holčička se rovněž ptala na to, že proč - když chce najít určitou hračku - musí jít do klučičího oddělení.

Zdroj: Shutterstock “Segregace hraček prostřednictvím sociálního konstruktu toho, co je vhodné pro které pohlaví, je protikladem moderního myšlení,” citovala britská BBC prohlášení kalifornského demokrata Lowa. Tento muž kritizuje skutečnost, že kategorizace hraček podle pohlaví vede k tomu, že v chlapeckém oddělení najdete hračky zaměřené na vědu, technologii, strojírenství a matematiku, a naopak v holčičích odděleních se nacházejí hračky zaměřené na péči o dítě, módu a domácí práce.

Nový zákon o samostatných genderově neutrálních odděleních začne v americké Kalifornii platit v roce 2024. Uvítali byste genderově neutrální sekce také v českých obchodech? Napište nám svůj názor do komentářů.

Zdroj: BBC.com

Autor:
Publikováno: 21. 10. 2021 10:23 Nahlásit obsah