Jak dodržet novoroční předsevzetí? Chce to nejen pevnou vůli

Jak dodržet novoroční předsevzetí? Chce to nejen pevnou vůli Zdroj: Shutterstock.com

Předsevzali jste si, že v roce 2019 přestanete kouřit, stanete se abstinenty, zhubnete nebo si vypracujete postavu? Pak jste si dali nejčastější novoroční předsevzetí. Jak jste ale v současnosti s jeho plněním? Pokud už teď chcete zhřešit, přinášíme pár užitečných tipů, jak při jeho plnění nepolevit a udržet si pevnou vůli.

Novoroční předsevzetí ještě nevěšte na hřebík

Je snadné si dát novoroční předsevzetí. Mnohem těžší je ale jej v řádu týdnů a měsíců poctivě dodržovat. A jak jste na tom vy? Dodržujete stále to, co jste si na Nový rok předsevzali? Anebo se už chystáte, že své novoroční předsevzetí vzdáte?

Zkuste trochu zabojovat a své předsevzetí zatím nevěšte na hřebík. Je to hlavně o pevné vůli. Když se budete držet následujících pravidel, myslíme, že to dáte!

Zdroj: Shutterstock.com

Stanovte si reálné cíle

Ještě není pozdě, abyste svá novoroční předsevzetí přehodnotili. Základem je, abyste si stanovili opravdu reálné cíle, o kterých víte, že je dokážete splnit. Myslete přitom na to, že čím větší si dáte sousto, tím vám hrozí vyšší riziko, že při plnění novoročního předsevzetí selžete.

Buďte konkrétní

Jestli jste si třeba řekli, že v novém roce budete více sportovat, toto rozhodně nestačí. Při stanovení svého novoročního předsevzetí musíte být konkrétní, ať přesně více, na co se zaměřit. Takže si například pondělní a středeční večery vymezte pro cvičení jógy a úterý a pátek večer choďte běhat.

Tip: Své aktivity v rámci plnění novoročního předsevzetí pečlivě zapisujte do plánovacího kalendáře. Když si vše poctivě rozepíšete a budete mít tento rozvrh na očích, objeví se ve vás mnohem větší motivace k plnění předsevzetí. Podobně jako plánovací kalendář můžete využít taky některé chytré mobilní aplikace.

Novoroční předsevzetí zasaďte do časově omezených celků

Možná, že jste si slíbili, že v novém roce zhubnete. Nejen s tímto předsevzetím byste měli pracovat na časové ose, kterou si zkuste rozdělit na několik částí. Vytyčte si třeba, že každý měsíc shodíte 2 kilogramy - na konci každého měsíce pak zjistěte, zda jste tohoto malého cíle opravdu dosáhli. Z těchto menších částí nakonec složíte celek, který jste si na Nový rok vytyčili.

Pište si poznámky

Rozvrh plnění novoročního předsevzetí si nestačí zaznamenávat pouze do plánovacího kalendáře, začněte si psát podrobné poznámky o tom, jak se vám daří třeba v hubnutí, formování těla nebo jak snižujete počet vykouřených cigaret za den. Do speciálního sešitku si pravidelně zapisujte, kolik jste už zhubnuli kilogramů, vlepte si sem klidně fotku své "novější" postavy, anebo sem napište, kolik jste ušetřili nekouřením či abstinováním peněz (nebo jak se vám díky těmto předsevzetím zlepšily vztahy v rodině). Tyto poznámky jsou skvělou motivací k tomu, abyste v plnění novoročního předsevzetí pokračovali dál a dál.

Odměňujte se za dosažené úspěchy

Buďte na sebe pyšní, kolik jste toho zvládli, a za dosažené úspěchy se pochvalte a také se něčím odměňte. Třeba si kupte něco pěkného na sebe.

Zdroj: Shutterstock.com

Najděte si někoho, kdo vám bude oporou

Shromážděte kolem sebe lidi, o kterých víte, že vás budou ve vašem úsilí podporovat. Nejen, že vás budou za vaše dosažené výsledky chválit, v těch pro vás nejtěžších chvílích by vám měli také umět podat pomocnou ruku.

Tip: Svěřte se se svým novoročním předsevzetím lidem jak v offline, tak online světě. Když se na takovém Facebooku zmíníte, že od nového roku končíte s kouřením, plnění tohoto předsevzetí bude nad vámi díky tomuto příspěvku viset jako pomyslný bič.

Nevzdávejte se

I když budete mít pocit, že se vám v plnění novoročního předsevzetí příliš nedaří, nevzdávejte se. Nebuďte k sobě příliš kritičtí a buďte hrdí i na své malé úspěchy. Pokud máte pocit, že jste zklamali, začněte s novoročním předsevzetím znovu. Potřebujete větší sebevědomí i pevnější vůli a ono to malý krůček po krůčku půjde!

Tip: Jestli potřebujete opravdu nakopnout, najděte si k sobě parťáka, který si předsevzal úplně to samé jako vy. Budete se navzájem motivovat, díky čemuž pro vás bude mnohem těžší z novoročního předsevzetí případně vycouvat.

Převezměte odpovědnost za své činy

Když se vám něco nedaří, nesvádějte vinu na ostatní. Svůj život máte ve svých rukách pouze vy, a proto byste měli být jenom vy zodpovědní za své úspěchy i prohry. Až budete mít pocit, že máte kontrolu nad svým životem, držte se svých plánů, abyste dosáhli vytyčeného výsledku!

Autor:
Publikováno: 3. 1. 2019 10:12 Nahlásit obsah