Jak si psát deník a zůstat u toho co nejdéle: Denně vám stačí jedna věta, kromě tužky a papíru zkuste chytrou aplikaci

Jak si psát deník a zůstat u toho co nejdéle: Denně vám stačí jedna věta, kromě tužky a papíru zkuste chytrou aplikaci Zdroj: Shutterstock.com

Spousta z nás používá deník jako očisťující prostředek, do kterého si zaznamenáváme své zážitky, ale i pocity. Když se vypíšeme, uleví se nám a mnohdy ze sebe dostaneme všechny negativní emoce. Psaní osobního deníku však mívá háček. I když se do něj pustíme, často se mu nevěnujeme dlouhodobě. Jak se překonat a vydržet u psaní deníku co nejdéle?

Už se vám někdy stalo, že jste přestala psát deník už po pár stránkách a tento sešit s vašimi osobními vzpomínkami teď leží někde v šuplíku? Je to škoda. Kdybyste vydržela, dochovala by se vám spousta vzpomínek spojených se zážitky i pocity z vaší minulosti. Pokud se chcete do psaní osobního deníku zase pustit, poradíme vám, jak u této činnosti vydržet co nejdéle a stále z ní mít radost.

Přimějte se k tomu, abyste deník psala každý den

Osobní deník má smysl, když jej budete psát každý den. Rozhodně jej už ze začátku nepište s jednodenními či vícedenními prolukami. Dobu proluk můžete mít tendenci stále prodlužovat, až psaní deníku odložíte nadobro. Pokud se chcete do psaní deníku vrátit po určité době (třeba týdnu nebo měsíci), rozhodně do něj zpětně nedoplňujte záznamy, mohlo by vás to opět odradit od dalšího psaní.

Zdroj: Shutterstock.com

Psaní deníku berte jako rituál

Ke psaní deníku přistupujte jako k rituálu, a to stejně jako třeba k čištění zubů. Tomuto rituálu se zkuste věnovat přesně v danou dobu, například pět minut před spaním, kdy na papír ve stručnosti shrnete své zážitky a pocity z celého dne.

Na formě nezáleží: Jedna věta, báseň i výčet

Do svého deníku nemusíte zaznamenávat pouze květnaté věty. Je jenom na vás, jakou formu záznamu si zvolíte. Své zážitky, ovšem i vypsání se ze svých bolestí či radostí můžete klidně shrnout ve velmi stručných bodech, a to formou odrážek. Pomoci si lze také namalováním obrázku, vlepením fotky, lístku do kina nebo napsáním básně. Svůj den si však můžete do deníku shrnout také pouze jednou větou.

Tip: Psaní osobního deníku na nás má psychoterapeutický efekt. Proto není od věci, když si každý den do svého deníku napíšete celkem pět věcí, které vám udělaly radost.

Zdroj: Shutterstock.com Deník může mít online formu

Při psaní deníku však nemusíte zůstávat pouze u papíru a pera. V dnešní době zkuste využít také různé online deníky či deníkové aplikace. Tyto digitální vychytávky přitom nastavte tak, aby vám psaní deníku samy připomněly. Díky aplikaci v chytrém telefonu budete mít svůj deník kdykoliv po ruce, a tak jej můžete psát, například když se budete nudit. A to klidně při jízdě městskou hromadnou dopravou nebo v čekárně u lékaře.

Svůj deník si zpětně pročítejte: Je to motivující

Nepřistupujte ke zpětnému pročítání svého deníku jako k něčemu, co by vám mělo otevřít starou bolest. Tento pohled zpátky berte jako motivaci ke svému dalšímu rozvoji. Díky deníku totiž sama uvidíte, kam jste se v životě posunula a co jste dokázala. A rovněž se můžete poučit ze svých dřívějších zkušeností. Podle psychologů by mělo psaní deníku směřovat k vašemu dalšímu osobnímu a emocionálnímu růstu. Jeho zpětným pročítáním si navíc dokážete, že stojí za to být den za dnem lepší.

Autor:
Publikováno: 27. 1. 2020 13:57 Nahlásit obsah