Naučte se odměňovat: Bude se vám lépe dařit v osobním životě i v práci

Naučte se odměňovat: Bude se vám lépe dařit v osobním životě i v práci Zdroj: Shutterstock.com

Každý z nás pravidelně dosahuje malých či velkých úspěchů. Vzpomenete si ale, kdy jste se naposledy za to, co jste úspěšně zvládli, dostatečně odměnili? Za dobře odvedenou práci, zhubnutí několika kilogramů či složenou zkoušku ve škole by měla vždy následovat alespoň menší odměna. Jedině tak se namotivujete i do budoucna.

Tipy, jak se odměnit za vynaložené úsilí

Odměnit se za vynaložené úsilí bývá někdy mnohem těžší, než se zdá. Abychom se ovšem v životě mohli posouvat stále dál, umět se správně odměnit a namotivovat se tak do budoucna, není rozhodně od věci. Jestli nevíte jak na to, přinášíme vám několik tipů, kterými se můžete inspirovat i sami u sebe.

Odměnou neničte to, čeho jste dosáhli

Odměna, kterou si dáte, by v prvé řadě neměla odporovat vašemu dosavadnímu vynaloženému úsilí. Pokud například hubnete nebo pravidelně cvičíte a dosáhli jste aktuálně stanovené mety, rozhodně se neodměňujte návštěvou cukrárny nebo pizzerie. Raději si kupte něco pěkného na sebe. Anebo si obdarujte novým sportovním doplňkem, který využijete ve svém dalším úsilí.

Zdroj: Shutterstock.com Neodměňujte se pouze za úspěchy

Všechny dny nejsou pouze růžové. I když se snažíte, mnohdy se dostaví neúspěch a věci nejsou přesně podle vašich představ. Jestli chcete, aby se vám daná věc příště vydařila, rozhodně si nic nevyčítejte, ani se nepodceňujte. Abyste se namotivovali do dalšího boje, odměňte se za svou odvahu a za snahu, kterou jste museli vynaložit.

Vsaďte na výjimečnou odměnu

Odměna, kterou si dopřejete by měla být něčím neobvyklým. Zkrátka něčím, co nemáte každý den. Od věci není, když si dopřejete něco, co byste sami sobě nikdy nekoupili, ale s láskou to čas od času kupujete druhým.

Zdroj: Shutterstock.com Za dosažený úspěch, ale i za vaši odvahu či snahu si kupte například kytici květin. Odměnit se můžete také lístkem do kina, návštěvou sauny, masáží, kosmetikou nebo manikúrou. Klidně si kupte také permanentku na cvičení, které už dlouho chcete vyzkoušet.

Stanovte si malé a reálné cíle: Za ty se chvalte a odměňujte

Princip odměn je důležitý i v dlouhodobém horizontu. Pokud jste si například řekli, že shodíte 15 kilogramů, je to pro vás doslova běh na dlouhou trať. Tento velmi přemrštěný cíl si rozdělte na malé a mnohem reálnější cíle. To znamená, že za každý kilogram, který zhubnete, se pochvalte a náležitě odměňte.

Tento přístup vám dodá potřebnou energii a motivaci do budoucna. Dostaví se u vás radost ze splněného cíle a rozhodně nebudete trpět pocitem neúspěchu, že jste něco nezvládli.

Autor:
Publikováno: 5. 12. 2019 11:26 Nahlásit obsah