Pátek třináctého: Proč nás tak děsí a co se k této pověře váže

Pátek třináctého: Proč nás tak děsí a co se k této pověře váže Zdroj: Shutterstock.com

Říká se, že se nemůže stát nic horšího, než když nám v pátek třináctého přeběhne přes cestu černá kočka. Proč tento den považujeme za nešťastný a proč se jej tolik děsíme? Základ této pověry, která se váže k pátku třináctého, bychom našli v Bibli. Tato pověra se však vztahuje i k zániku rytířského řádu templářů.

Třináctka je nedokonalým číslem

Pověra vztahující se k pátku třináctého se váže k Poslední večeři Ježíše Krista. Této večeře se na Zelený čtvrtek zúčastnilo celkem 13 lidí, a to Ježíš Kristus spolu se svými 12 učedníky. Následující den, tedy na Velký pátek, byl Ježíš Kristus ukřižován.

Číslo 13 je v tomto smyslu spojeno s Jidášem Iškariotským, tedy Kristovým zrádcem, který u stolu seděl jako třináctý. Třináctka je podle Bible navíc považována za nedokonalé číslo, a to ve srovnání s dvanáctkou, která představuje počet měsíců v roce. Třináctku považují za nešťastnou také Židé. V hebrejské abecedě totiž jako třinácté písmo najdete M. Jedná se o první písmeno ve slově Mavet, což znamená smrt.

Zdroj: Shutterstock.com V pátek třináctého nastalo velké zatýkání templářů

Z jakého další důvodu je pátek třináctého považován za černý či nešťastný? Reálný základ této pověře dal pátek 13. října roku 1307, kdy francouzský král Filip IV. Sličný začal s pronásledováním a zatýkáním příslušníků rytířského řádu templářů. Po tomto datu čekalo templáře z celé Evropy mučení a krutá smrt, což mělo za následek zánik jejich řádu.

Paraskevidekatriafobie neboli fóbie z pátku třináctého

Iracionální strach z pátku třináctého je v odborných kruzích označován jako paraskevidekatriafobie. Ve španělsky mluvících zemích nebo v Řecku se však lidé více děsí úterý třináctého. V takové Itálii je zase za smolný den považován pátek sedmnáctého.

Zdroj: Shutterstock.com Někteří lidé trpí rovněž chorobným strachem z čísla třináct, kterému se odborně říká triskaidekafobie. Tito lidé se bojí nejen pátku třináctého, děsí se čehokoliv s třináctkou. Nechtějí například bydlet v hotelovém pokoji s číslem třináct nebo si nepřejí mít na autě SPZ, které by obsahovalo třináctku.

Ve Východní Asii mají lidé fóbii z čísla čtyři

Zajímavostí je, že třináctky se neobávají lidé ve Východní Asii. Děsí je naopak přítomnost čísla čtyři, která u nich často přerůstá v chorobný strach ze čtyřky zvaný tetrafobie. V čínštině totiž slovo čtyři zní velmi podobně jako smrt. Není se proto čemu divit, že za smolný den je ve východoasijské kultuře považován 4. duben (4. 4.).

Autor:
Publikováno: 12. 3. 2020 12:02 Nahlásit obsah