Za emoční přejídání může stres, hněv nebo nuda. Jak z něj ven?

Za emoční přejídání může stres, hněv nebo nuda. Jak z něj ven? Zdroj: Shutterstock.com

Rozešla jste se s přítelem, máte před náročnou zkouškou nebo vás následující den čeká přijímací pohovor na novou práci? Pokud své emoce, které z těchto situací vyplývají, řešíte jídlem, máte velký problém. Aby ručička na váze neukazovala stále vyšší číslo, zkuste se z emočního přejídání nadobro vymanit. Jak na to?

Zajídání emocí jako nezdravý zlozvyk dnešní doby

V dávné minulosti jídlo sloužilo k tomu, aby jím lidé zahnali hlad a naplnili tak své základní fyziologické potřeby. Dnes už to ovšem stoprocentně neplatí. Jídlem se mnozí z nás krmí bezmyšlenkovitě a často nevhodnými pokrmy zajídají své emoce. Jídlo tedy v současnosti často funguje jako náplast na bolavou, ovšem i šťastnou a spokojenou duši.

Také sáhnete, když vás něco trápí nebo se jenom nudíte, po krabičce se zmrzlinou nebo po pytlíku chipsů? Zkuste se svého zlozvyku zbavit, vaše tělo vám za to poděkuje.

Jak poznáte, že máte emoční hlad

Emoční přejídání vás přepadne nárazově, velmi naléhavě přitom toužíte pouze po určitých potravinách. Dochází k němu vlivem emocí - když jste ve stresu, na někoho se zlobíte nebo máte vztek. Přejídat se v tomto případě můžete také, když se nudíte nebo když máte paradoxně z něčeho velkou radost. 

Zdroj: Shutterstock.com Emoční hlad je vlastně automatické bezmyšlenkovité jedení, které vzniká v hlavě. Nemáte klasický hlad, který poznáte podle kručení v žaludku, krmíte naopak své emoce. Poté, co se určité potraviny najíte, můžete mít i pocit viny.

Zamyslete se nad tím, zda jste emoční jedlík

Jestli se naučíte řešit své emoce pravidelně jedením, jídlo se pro vás postupem času může stát drogou. Aby ne, když něco jíte, do vašeho těla se vyplavují hormony štěstí endorfiny, díky kterým budete mít hned lepší náladu. 

Jak ale poznáte, že jste i vy emoční jedlík? Zkuste si odpovědět na následující otázky. Pokud alespoň na některé z nich odpovíte kladně, máte co do činění s emočním přejídáním, které byste měli začít řešit.

  • Uklidňujete se jídlem, když jste ve stresu, rozmrzelí nebo naštvaní?
  • Rádi něco ve volných chvílích jen tak bezmyšlenkovitě chroupete nebo žvýkáte?

  • I když nemáte hlad, chcete si dopřát svou oblíbenou čokoládovou tyčinku nebo pytlík chipsů? A vždy si odůvodníte, proč jste je snědli?

  • Máte doma schované dobroty do zásoby, které můžete kdykoliv vytáhnout a jejich konzumaci si užít?

Zdroj: Shutterstock.com Přestaňte své emoce zahánět jídlem. Jak na to?

Emoční přejídání je vážný zlozvyk. Pokud jste do něj také spadli, je velmi obtížné se jej zbavit. Přesto vyzkoušejte několik triků, které vám od emočního hladu pomohou.

1. Mějte přehled o tom, co jíte. Naordinujte si kvalitní, lehký a vyvážený jídelníček. Jezte ideálně pětkrát za den a hlídejte si množství přijatých potravin.

2. Každý denní chod si vychutnejte od začátku do konce, a to bez puštěné televize nebo brouzdání na internetu. Zaměřte se na vědomé jedení.

3. Naučte se svůj stres a další emoce zahánět jinak než jídlem. Výborné jsou relaxační a zároveň meditační sportovní aktivity (zejména jóga). Pomůže vám také aromaterapie. Anebo se se svými trápeními či starostmi zkuste svěřit svému partnerovi či přátelům.

4. Zbavte se spouštěčů svých negativních emocí. Jestli vás něco pravidelně stresuje nebo ve vás něco pravidelně vyvolává vztek, zkuste se daným situacím či osobám co nejvíce vyhýbat.

5. Zaměřte svou pozornost na něco jiného. Když vás přepadne emoční hlad, zkuste dělat něco jiného, co vám zaměstná myšlenky. Začtěte se třeba do své oblíbené knížky, běžte pracovat na zahrádku nebo se projet na kole.

Autor:
Publikováno: 25. 6. 2020 12:09 Nahlásit obsah