Jak na nejrychlejší vánoční cukroví? Připravte 5 druhů z jednoho základního těsta

Jak na nejrychlejší vánoční cukroví? Připravte 5 druhů z jednoho základního těsta Zdroj: Shutterstock

Chtěli byste naráz upéct hned několik druhů vánočního cukroví, ovšem tlačí vás čas? Pokud chcete mít letos napečeno opravdu co nejrychleji, připravte si vánoční cukroví z jednoho těsta. Jak na to? Udělejte si linecké těsto, ze kterého upečete hned 5 druhů cukroví. Vánoční pečení si tedy tímto způsobem velmi usnadníte.

Recept na základní linecké těsto: Ingredience a postup

Potřebujete:

  • 420 gramů hladké mouky
  • 140 gramů moučkového cukru
  • 280 gramů změklého másla
  • 2 kusy žloutků pokojové teploty

Postup:

Nejprve smíchejte hladkou mouku s moučkovým cukrem. Do směsi dále přidejte změklé máslo a žloutky. Vypracujte hladké těsto, které zabalte do potravinové fólie a které nechte přes noc odležet v lednici. Následující den se můžete pustit do pečení hned několika druhů vánočního cukroví. Které druhy z lineckého těsta konkrétně připravíte?

Klasické linecké cukroví

Z lineckého těsta vykrájejte pomocí vykrajovátek klasické tvary na linecké cukroví. Tedy srdíčka, čtyřlístky, kytičky, hvězdičky nebo kolečka. Do jedné poloviny vykrojených tvarů udělejte dírku. Vykrájené tvary pečte 8 až 10 minut na 180 stupňů Celsia. Klasické linecké cukroví slepujte ideálně rybízovou marmeládou (někdo dává také jahodovou či meruňkovou) a na závěr jej poprašte moučkovým cukrem.

Linecké měsíčky s jogurtovou polevou

Z lineckého těsta vykrajujte půlměsíčky, které pečte v troubě předehřáté na 180 stupňů Celsia zhruba 8 až 10 minut. Tyto půlměsíčky následně slepte rybízovou marmeládou, jejich vrchní část namočte v cukrářské jogurtové polevě a posypte mletými pistáciemi nebo krokantem, což je sladká posypka z mandlí a cukru.

Linecké košíčky s ořechovou náplní

Linecké těsto pečlivě namačkejte do silikonové formy na košíčky a pečte do světle růžova při 180 stupních Celsia. Až upečené košíčky vychladnou, pusťte se do jejich plnění. Čím plnit linecké košíčky? Například ořechovou náplní, kterou připravíte smícháním 120 gramů změklého másla, 120 gramů dětských piškotů, 50 gramů moučkového cukru, 70 gramů mletých vlašských ořechů a 1 lžíce meruňkové marmelády. Do této náplně můžete přidat také rum. Po naplnění přelijte linecké košíčky čokoládovou polevou a ozdobte polovinou vlašského ořechu.  

Tmavé linecké cukroví s nutelou

Do základního těsta na linecké zapracujte dle jeho množství kakao (na 210 gramů hladké mouky patří 1 polévková lžíce kakaa). Z tmavého lineckého vykrájejte srdíčka, která pečte 8 až 10 minut při 180 stupních Celsia. Srdíčka z lineckého těsta slepte nutelou a jejich polovinu namočte v čokoládové polevě.

Tip: I tmavé linecké můžete promazat pouze rybízovou marmeládou nebo višňovou marmeládou. Tato kombinace chutná naprosto skvěle.

Čokoládové linecké s citronovou polevou 

Také v tomto receptu pracujte se základním těstem na linecké, do kterého jste přidali kakao. Z těsta vykrájejte kytičky nebo čtyřlístky, které pečte 8 až 10 minut při 180 stupních Celsia. Čokoládové linecké následně slepte rybízovou marmeládou, polijte citronovou polevou a posypte mletými vlašskými ořechy.

Zdroj: Recepty.cz, Mimibazar.czVánoční cukroví a dezerty - recepty, rady, nápady a inspirace | Facebook.com 

Autor:
Publikováno: 15. 12. 2021 09:08 Nahlásit obsah