Jak správně zmrazit zeleninu: Barvu, chuť a konzistenci zachováte blanšírováním

Jak správně zmrazit zeleninu: Barvu, chuť a konzistenci zachováte blanšírováním Zdroj: Shutterstock.com

Pěstujete si na své zahrádce či balkóně různé druhy zeleniny? Nebo sezonní zeleninu každým rokem nakupujete na farmářských trzích? Abyste si na těchto zdravých plodech mohli pochutnávat po celý rok, zkuste je ještě v čerstvém stavu zamrazit. Prozradíme vám, jak na to.

Zásadní roli hraje čas

Při zmrazování má zásadní roli čerstvost zeleniny. Do mrazničky byste měli zeleninu vkládat nejpozději několik hodin po její sklizni. Ještě před tím, než čerstvou zeleninu sklidíte na zahrádce, nebo koupíte na farmářských trzích, si však připravte sáčky nebo krabičky, v nichž budete zeleninu zamrazovat.

Zeleninu důkladně omyjte, nakrájejte a poté oblanšírujte

Před tím, než zeleninu zamrazíte, ji důkladně omyjte pod tekoucí vodou. Poté ji nakrájejte na kostičky a pusťte se do jejího blanšírování. To znamená, že zeleninu krátce ponoříte do vařící vody, poté ji rychle vyjmete a následně vložíte do studené vody s ledem zhruba na 2 minuty.

Tento krok je před zamrazováním zeleniny velmi zásadní. Blanšírováním totiž zpomalíte působení enzymů, které negativně ovlivňují chuť, barvu a texturu zamražené zeleniny.

Zdroj: Shutterstock.com Hrášek blanšírujte 2 minuty, kořenovou zeleninu 3 minuty

Jak dlouho zeleninu blanšírovat, abyste ji nepřipravili o vitaminy, minerály a další prospěšné látky? U každého druhu zeleniny je tato doba mírně odlišná. Při blanšírování zeleniny se přitom řiďte následující tabulkou.

  • cuketa: 2 minuty
  • celer a mrkev: 3 minuty
  • hrášek: 2 minuty
  • listový špenát: 1 minuta
  • dýně: 3 minuty
  • kedlubna: 3 minuty
  • květák a brokolice: 3 minuty
  • zelené fazole: 3 minuty

Blanšírování zpomaluje projevy škodlivých enzymů, které znehodnocují zeleninu. Účinkuje také jako prostředek, který čistí zeleninu od všech nečistot a mikroorganismů ze zahrady. Díky blanšírování se v zelenině rovněž zachovají všechny nezbytné vitaminy a minerály.

S čím počítat: U zeleniny, která má v sobě vysoký podíl vody, počítejte s tím, že po rozmrazení přijde o svou pevnost a tvar. Týká se to zejména rajčat, lilku nebo cuket.

Zdroj: Shutterstock.com Do čeho zeleninu před zmražením ukládat

Výběr vhodného obalu, do kterého zeleninu vložíte, je před zamražením velmi důležitý. K zamražení zeleniny si vyberte silnější igelitové sáčky se zipem. Vhodné jsou rovněž dobře těsnicí plastové nádoby.

Ne všechna zelenina je vhodná k zamrazení

Některé druhy zeleniny nejsou k zamrazení vůbec vhodné, neboť zmrazením ztrácejí svou původní chuť i konzistenci. Které druhy zeleniny do mrazáku rozhodně nepatří a měli byste je konzumovat výhradně v čerstvém stavu? Jde například o hlávkový salát, ředkvičky, řeřichu nebo okurky.

Autor:
Publikováno: 15. 6. 2020 11:07 Nahlásit obsah