Jak zpracovat houby? Sušte, mrazte i nakládejte

Jak zpracovat houby? Sušte, mrazte i nakládejte Zdroj: Shutterstock.com

Letošní houbová sezona je na svém vrcholu. Pokud jste nasbírali plné koše hub a jste přejedení houbových řízků či praženic, uchovejte si tyto báječné lesní plody do následujících měsíců. Můžete je sušit, mrazit, zavařovat i nakládat.

Když stále nosíte z lesa koše plné hub a už nevíte, co s nimi, zpracujte je do dalších měsíců. Takové sušené, mražené či nakládané hřiby vám přijdou vhod obzvlášť v zimě. Jakým způsobem tedy můžete zpracovat houbovou úrodu?

Sušením: Suché houby se musí lámat a drolit

Nejoblíbenějším způsobem zpracování houbové úrody je bezkonkurenčně sušení. Očištěné nečervivé houby nakrájejte zhruba na 3 až 5 milimetry silné plátky, které následně dejte sušit do sušičky ovoce, do trouby nebo na textilní sušicí síť do průvanu. Houby, které jsou skutečně suché, se nesmí lepit, ale musí se lámat a drolit. Nasušené houby skladujte v uzavíratelných sklenicích, ve kterých vám vydrží až dva roky. Dejte ovšem pozor na to, aby se do sklenice nedostala vlhkost, v opačném případě by houby mohly začít plesnivět.

Zdroj: Shutterstock.com Houbou nejvhodnější k sušení jsou pravé hřiby. Vyhněte se raději sušení suchohřibu žlutomasého neboli babky. Tato houba bývá často napadená plísní, v důsledku čehož obsahuje jedovaté mykotoxiny. Plíseň z této houby se navíc může během sušení přenést i na další druhy hub.

Jakým způsobem sušené houby využijete? Do polévek, pod maso, do omáček nebo do masových směsí. Ze sušených hub si můžete připravit i tradičního vánočního kubu. Pokud sušené houby pomelete na jemný prášek, vznikne vám rovněž vynikající houbové koření.

Mražením: Nejjednodušší způsob zpracování

Mladé houby, které jsou očištěné, nečervivé a tzv. „neblemtavé“, můžete rovněž zamrazit. Stačí je nakrájet na kostičky, dát do mikrotenového sáčku a vložit do mrazáku. Tímto způsobem zpracovávejte zejména hřiby a suchohřiby. Dejte si ovšem pozor na mražení lišek, které v důsledku minusových teplot hořknou. Houby nemusíte mrazit pouze v syrovém stavu. 15 až 20 minut je nejprve povařte ve vodě a až poté je klasicky zamrazte. Tímto způsobem vám v mrazáku vydrží až půl roku.

Jakým způsobem mražené houby využijete? Do polévek, do omáček, pod maso, skvělé jsou také v rizotu.

Zdroj: Shutterstock.com

Zavařováním: V solném nálevu, se zeleninou i ve sladkokyselém nálevu

Velmi oblíbeným zpracováním hub, které vám v komoře vydrží až několik let, je zavařování. Očištěné, nečervivé a na kostičky nakrájené houby můžete zavařovat například v solném nálevu, se zeleninou nebo ve sladkokyselém nálevu. Jak tedy na to?

1. Houby ve slaném nálevu

Do čistých zavařovacích sklenic napěchujte houby nakrájené na kostičky. Houby posléze zalijte svařeným nálevem z vody a soli (voda a sůl musí být v poměru 1:1). Solný nálev by měl ve sklenici dosahovat jeden centimetr nad vrstvu hub. Sklenice zavíčkujte a poté zavařte klasickým způsobem.

2. Houby ve sladkokyselém nálevu

Houby očistěte, nakrájejte na kostičky a vařte v hrnci s osolenou vodou zhruba pět minut. Sbírejte přitom vznikající pěnu. Houby posléze sceďte a plňte do zavařovacích sklenic. Na závěr je zalijte svařeným sladkokyselým nálevem. Ten si připravíte ze tří dílů vody, jednoho dílu octa, soli a cukru. Do sladkokyselého nálevu můžete přidat dle chuti hořčičné semínko, bobkový list, nové koření či celý pepř. Sklenice naplněné houbami a zalité sladkokyselým nálevem zavíčkujte a následně je zavařujete 30 minut při 90 stupních Celsia.

3. Houby se zeleninou

Houby upravte a zalijte sladkokyselým nálevem stejně jako v předchozím receptu. K vařeným houbám však navíc přidejte na proužky nakrájenou sezonní zeleninu. Ideálně papriku a cibuli.

Zdroj: Shutterstock.com

Nakládáním v soli: Ideální do polévek a omáček

Připravte si zdravé, nečervivé a očištěné houby, které nakrájíte na kostičky. Na jeden kilogram hub budete v tomto případě potřebovat 250 gramů kuchyňské soli. Nachystejte si větší suchou sklenici, do které začnete houby a sůl pravidelně pěchovat.

Do sklenice dejte nejprve vrstvu hub, kterou zasypte vrstvou soli. Takto pokračujte až po úplné hrdlo sklenice. Poslední vrstvou musí být sůl. Sklenici následně uzavřete a dejte ji do tmy a chladna. Houby naložené v soli vám vydrží až půl roku. Přidávejte je do omáček a polévek, tyto pokrmy ale už nesolte.

Autor:
Publikováno: 23. 9. 2019 11:46 Nahlásit obsah