Pampeliškový sirup za studena: Jak se dělá, na co je dobrý a jaké má účinky

Pampeliškový sirup za studena: Jak se dělá, na co je dobrý a jaké má účinky Zdroj: Shutterstock

V dubnu a květnu jsou louky plné zářivě žlutých pampeliškových květů. Jakým způsobem je využít pro své zdraví? Připravte si pampeliškový sirup za studena, ve kterém zůstanou uchovány zdravotní výhody této bylinky. Prozradíme vám, jak se pampeliškový sirup za studena dělá, na co je dobrý a jaké má blahodárné účinky na zdraví.

Jak se dělá pampeliškový sirup za studena

Připravte si 1 litr čerstvě natrhaných pampeliškových květů, 2 litry převařené vody, 2 kilogramy cukru krystalu, 10 gramů kyseliny citronové a 3 kusy citronů v bio kvalitě. Na pampeliškový sirup za studena dále potřebujete čistou velkou zavařovací sklenici, potravinářskou fólii, gumičku a čisté uzavíratelné sklenice.

Pokud máte nachystané všechny ingredience a pomůcky, můžete se rovnou pustit do přípravy pampeliškového sirupu za studena. Jaký je postup?

Zdroj: Shutterstock 1. Převařenou vodu, kterou jste nechali vychladnout, nalijte do čisté zavařovací sklenice. Do vody nasypte kyselinu citronovou, citrony nakrájené na kolečka (bez pecek) a propláchnuté květy pampelišek. 

2. Základ na pampeliškový sirup za studena promíchejte, hrdlo sklenice překryjte potravinářskou fólií a zajistěte gumičkou. Sklenici s pampeliškovým sirupem dejte na 24 hodin do teplé a tmavé místnosti.

3. Následující den základ na pampeliškový sirup sceďte do hrnce a do vzniklé tekutiny přidejte všechen cukr krystal. Pampeliškový sirup mírně zahřívejte (ale nevařte), až se všechen cukr rozpustí. 

4. Po kompletním rozpuštění cukru dosáhnete toho, že pampeliškový sirup za studena má hladkou konzistenci. V této chvíli jej přelijte do čistých uzavíratelných sklenic a skladujte v chladnu v lednici. 

Zdroj: Shutterstock Na co je dobrý pampeliškový sirup

Pampeliškový sirup připravený za studena můžete využít dle chuti. Je výborný k přípravě domácích perlivých limonád, popíjet jej zkuste také zředěný studenou neperlivou vodou. Přidat můžete i kolečka limetky nebo citronu.

Pampeliškový sirup vám zachutná také ve vlažném čaji, místo javorového sirupu jím můžete rovněž přelévat lívance či palačinky. Pampeliškový sirup zkuste využít i jako tekuté sladidlo při pečení moučníků, jako jsou třeba muffiny či sušenky, kterým dodá báječnou chuť.

Zdroj: Shutterstock Trvanlivost pampeliškového sirupu za studena

Chtěli byste vědět, jak dlouho vám vydrží pampeliškový sirup vyrobený za studena? Jestliže jste jej připravili pod návodu výše, neotevřený pampeliškový sirup vám v lednici vydrží až jeden rok. Po otevření však pampeliškový sirup zkonzumujte co nejdříve.

Pampeliškový sirup za studena a jeho účinky

Pampeliškový sirup za studena se připravuje z květů pampelišky lékařské. Aby na vás tato bylinka působila opravdu blahodárně, dejte si velmi záležet na tom, na kterém místě ji sbíráte. Na pampeliškové květy vyrazte do přírody na taková místa, o kterých budete mít jistotu, že nebyla ošetřena škodlivými chemikáliemi.

A jak pampeliška prospívá zdraví? Podporuje detoxikaci organismu, je močopudná a předchází zadržování tekutin v těle, léčí nechutenství, zlepšuje trávení, podporuje zdraví žlučníku a jater, zbaví vás jarní únavy, snižuje hladinu krevního cukru, pomáhá při kožních chorobách a také podporuje fungování ledvin a močových cest.

Zdroj: Bylinkyprovsechny.cz, Jenzeny.cz
Autor:
Publikováno: 20. 4. 2022 14:32 Nahlásit obsah