Sírovec žlutooranžový vám zachutná jako řízek nebo guláš. Na houbaření však musíte vyrazit se žebříkem

Sírovec žlutooranžový vám zachutná jako řízek nebo guláš. Na houbaření však musíte vyrazit se žebříkem Zdroj: Shutterstock

Že ještě nerostou hřiby nebo bedly? Nevadí. Na houby můžete vyrazit už nyní a rozhodně neodejdete s prázdnou. Navštivte místa, kde rostou listnaté stromy. Možná, že zde najdete sírovce žlutooranžového. Tato neprávem opomíjená houba je velmi chutná. Sírovec žlutooranžový si můžete připravit třeba jako řízky, guláš nebo na kari.

Sírovec žlutooranžový je nepřehlédnutelný

Sírovce žlutooranžového v přírodě rozhodně nepřehlédnete. Tato dřevokazná houba, které se nejvíce daří od dubna do září, má velké, masité plodnice žlutooranžové barvy rostoucí ve vějířovitých trsech na kmenech listnatých stromů. Často tak vysoko, že si na ni musíte vzít i žebřík.

Kam na sírovec žlutooranžový vyrazit? Nejčastěji do lužních lesů, protože se mu nejvíce daří na vrbách a topolech. Jeho dalšími hostitelskými dřevinami jsou akát nebo dub. Sírovec žlutooranžový však můžete objevit také na ovocných stromech. Zpravidla třešních, hrušních nebo ořešácích.

Zdroj: Shutterstock Sbírejte pouze mladé plodnice

Zkušení houbaři se shodují na tom, že nejlépe chutnají mladé plodnice sírovce žlutooranžového. Jak ale poznáte mladý sírovec od toho starého? Mladé plodnice jsou půlkruhovité a vějířovité, mají výraznou okrově žlutou nebo žlutooranžovou plodnici. Mladý sírovec musí být také měkký. Když do něj zajedete nožem, mělo by to být lidově řečeno jako do másla. Mladý sírovec otestujte také čichem. Měl by příjemně vonět.

Starý sírovec žlutooranžový je naopak ve stáří světlejší. Navíc je tvrdý a ani při uvaření nezměkne. Když dužinu starého sírovce rozkrojíte, je bílá, tuhá a drobivá. Často můžete mít pocit, že je cítit po svítiplynu.

Recepty ze sírovce žlutooranžového vám rozhodně zachutnají

Sírovec žlutooranžový patří ke kulinářsky ceněným houbám. Při vaření oceníte jeho příjemnou houbovou vůni a jemnou nakyslou chuť. Jakým způsobem si jej můžete připravit? Vyzkoušejte řízky ze sírovce, guláš ze sírovce nebo sírovec na kari. Jak na tyto recepty?

Zdroj: Shutterstock Řízky ze sírovce žlutooranžového

Očištěný sírovec nakrájejte na centimetrové plátky, které následně 10 až 15 minut povařte ve vodě, do níž můžete přidat kostku masoxu. Když plátky sírovce žlutooranžového změknou, vodu slijte a sírovec nechte okapat. Poté jej klasicky obalte v trojobalu a smažte dozlatova na oleji jako řízky.

Guláš ze sírovce žlutooranžového

Na sádle osmažte dozlatova nakrájenou cibulku. Následně k ní přidejte sírovec žlutooranžový nakrájený na kostičky. Sírovec osmažte ze všech stran, poté jej osolte, opepřete, okmínujte a zaprašte červenou paprikou. Tuto směs podlijte vývarem a duste zhruba 1 hodinu. Guláš ze sírovce žlutooranžového na závěr zahustěte hladkou moukou.

Sírovec žlutooranžový na kari

Plátky sírovce žlutooranžového nejprve povařte do měkka 10 až 15 minut ve vodě, poté je nakrájejte na kostičky. Na sádle mezitím osmažte dozlatova nakrájenou cibulku, k níž přidejte kostičky sírovce, zalijte sladkou smetanou a dochuťte lžící kari. Tuto směs duste dalších 10 až 15 minut. Sírovec žlutooranžový na kari podávejte ideálně s rýží nebo pečivem.

Zdroj: Nahoubách.cz

Autor:
Publikováno: 21. 7. 2021 09:06 Nahlásit obsah