Belgická fotografka sdílela kontroverzní snímky porodu do průhledné vany: Její fotky jsou podle některých lidí nevhodné a pobuřující

Belgická fotografka sdílela kontroverzní snímky porodu do průhledné vany: Její fotky jsou podle některých lidí nevhodné a pobuřující Zdroj: Shutterstock.com

Porod je sám o sobě velmi intimní záležitostí, kterou chce většina žen sdílet pouze s nejužším okruhem lidí. Přesným opakem je jedna belgická maminka, která se rozhodla rodit do průsvitné vany a zvěčnit se při porodu fotografkou Marijkou Thoen s tím, že tyto fotky budou veřejné. Obě ženy však svým přístupem vyvolaly velmi bouřlivé reakce.

Talentovaná belgická fotografka Marijke Thoen čelila nedávno velkému sporu. Aby ukázala krásu příchodu nového života na svět a vyzvedla celou škálu emocí, které souvisí s porodem miminka, sdílela na Facebooku i na Instagramu umělecké fotky pořízené z porodu do průhledné vany. Jenže pár hodin po zveřejnění byly její fotky z těchto sociálních sítí staženy.

Sama Marijke Thoen, která se specializuje na fotografování porodů, je už na příchod dětí na svět zvyklá. Na porodu ani na fotkách, které jej zaznamenávají, rozhodně nevidí nic pobuřujícího. Samotný porod přitom bere jako přirozenou součást lidského života, a proto bychom jej podle jejích slov neměli tabuizovat.

Tentokrát ovšem získaly fotografie porodu, který Marijke zaznamenala, až moc velkou publicitu. Zmiňovaný porod probíhal v belgické porodnici v Ostende, která nastávajícím maminkám nabízí možnost rodit do vody. Vana, do které zde tyto ženy rodí, je dokonce průhledná, takže díky tomu můžete pozorovat zázrak zrození pouze přes čiré sklo. Toho využila také fotografka Marijke Thoen, která měla od jedné maminky svolení vyfotografovat celý její porod.

Díky tomu vznikly opravdu jedinečné fotografie, na které je radost pohledět. Belgickou fotografku proto zaskočilo, když sdílením fotek vyvolala mezi lidmi velmi bouřlivé reakce a v zásadě je rozdělila na dva tábory.

Vidíte na fotkách Marijky Thoen něco špatného? Tato fotografka zaznamenala pouze lidskou přirozenost, přesto se našli lidé, kteří její fotky na sociálních sítích nahlásili jako nevhodný příspěvek. Takový Facebook proto zablokoval fotografčin profil celkem dvakrát. Nejprve na jeden celý den a pak ještě na dalších 72 hodin.

Spoustě lidem totiž vadilo, že je na fotografiích při porodu zachycená nejen rodící maminka a její asistující manžel, ale také malá pětiletá holčička. Sama fotografka pak musela lidem vysvětlovat, že holčička porod nesledovala, ale že byla ve vedlejší místnosti se svou babičkou. A až poté, co se její mladší sourozenec narodil, přišla se na něj podívat.

Tato holčička navíc spolu s rodiči absolvovala jakousi formu předporodní přípravy, proto věděla, co ji čeká. I tak mnozí lidé na sociálních sítích poukazovali na to, že si holčička kvůli tomu, co viděla, odnese spíš do života trauma, než aby na porod svého mladšího sourozence s láskou vzpomínala. Co si o tom myslíte vy?

Autor:
Publikováno: 18. 7. 2019 12:00 Nahlásit obsah