Předtím a potom: Fotografka ukazuje, jak mateřství mění tváře žen

Předtím a potom: Fotografka ukazuje, jak mateřství mění tváře žen Zdroj: Shutterstock.com

Když se mladá žena stane matkou, znamená to obrovský předěl v jejím životě. Mateřství se na ní promítne nejen fyzicky, žena se změní také po psychické stránce. Právě tuto skutečnost zaznamenala litevská fotografka Vaida Razmislaviče, která nafotila ženy před prvním porodem a po něm. I vás překvapí, jak tyto dámy mateřství změnilo.

Mateřství znamená obrovskou životní změnu

Mateřství je jedním z nejvýznamnějších milníků v životě ženy. Když se vám narodí první dítě, cítíte v životě obrovskou změnu. Nic už zkrátka není takové jako v době, kdy jste byla ještě svobodná a bezdětná. Máte novou životní náplň a díky mateřství zpravidla cítíte neskutečné štěstí.

Zdroj: Vaidaphoto.com/tapimas-mama Příchod prvního dítěte na svět každou ženu přirozeně změní fyzicky. Mateřská láska a pocit naplnění a štěstí však znamená i významný duševní přerod. Právě proměnu ženy v matku zaznamenala v rámci svého projektu Tapimas mama (Stát se matkou) také litevská fotografka Vaida Razmislaviče.

Zdroj: Vaidaphoto.com/tapimas-mama

Série fotografií „předtím a potom“: Pohlédněte ženám do očí

Tato nadaná umělkyně vytvořila sérii třiceti tří fotek „předtím a potom“. Levý snímek ztvárňuje ženy před prvním porodem, pravý snímek pak demonstruje jejich proměnu v novopečenou maminku. Nelze si nevšimnout toho, že ženy, které se staly poprvé matkami, jsou rozzářenější, mají jemnější a měkčí rysy v obličeji a vypadají spokojeněji, ale i vyzráleji. Schválně jim pohlédněte také do očí. Ne nadarmo se říká, že oko je do duše okno. V tomto případě to platí stonásobně.

Zdroj: Vaidaphoto.com/tapimas-mama „Pro tento projekt jsem si vybrala velmi jednoduchý formát, jako kdybych vytvářela pasové fotky. Mým záměrem totiž bylo zachytit na srovnávacích snímcích pouze tváře žen. Tímto způsobem jsem se tak vyvarovala toho, aby od tváří žen odváděly pozornost další změny těla, které mají spojitost s nově nabytým mateřstvím. Ať už jde o větší bříško nebo kila navíc,“ vysvětluje litevská fotografka Vaida.

Zdroj: Vaidaphoto.com/tapimas-mama

Projekt Tapimas mama má hlubší podstatu

Proč se ale do projektu Tapimas mama (Stát se matkou) pustila? Mrzelo ji totiž, že se stále častěji setkává s novopečenými rodiči, kteří pohlížejí na miminka jako na přítěž, která je sociálně i pracovně izoluje. Vaida tak chtěla srovnávacími fotkami žen před prvním porodem a po něm dokázat, že lze šťastně a spokojeně žít i poté, co se vám narodí dítě.

Zdroj: Vaidaphoto.com/tapimas-mama „Tímto projektem vzdávám hold všem maminkám. Právě mateřství je významná a nenahraditelná zkušenost, k níž patří radost a láska, ale i bolest a vyčerpání. Mám ale za to, že když se mladá žena stane poprvé matkou, zásadně ji to změní na duši. Bude si plně vědoma své vnitřní energie a začne se více řídit svou intuicí,“ myslí si Vaida Razmislaviče, která podle svých slov ví, o čem mluví. Je totiž také maminkou.

Autor:
Publikováno: 10. 9. 2019 12:06 Nahlásit obsah