Psychické vyčerpání čerstvých maminek: Nemůže za něj jenom únava a hormony po porodu

Psychické vyčerpání čerstvých maminek: Nemůže za něj jenom únava a hormony po porodu Zdroj: Shutterstock.com

Radost, štěstí a nadšení. Všechny tyto pocity by měly dle všeobecného mínění zažívat všechny čerstvé maminky. Jenže realita je jiná. Dostavují se stavy vyčerpání, úzkosti i depresí. Tyto pocity, kvůli kterým si ženy namlouvají, jak jsou hroznými matkami, však nejsou způsobeny jenom hormony a únavou. Co a kdo za ně může?

Problém novopečených matek: Když je realita v rozporu s představami

Ještě před otěhotněním i během těhotenství mívá žena úplně jiné představy o tom, jakým způsobem se svým miminkem stráví mateřskou a rodičovskou dovolenou. Jenže, když přijde na realitu, tyto představy se rozplynou jako pára nad hrncem. S narozením dítěte se zcela mění ženin životní styl. V čerstvé mamince se navíc bouří hormony, je velmi unavená a cítí se taky sociálně izolovaná. Není se proto čemu divit, že se novopečené maminky ocitají na prahu psychického i fyzického vyčerpání.

Za jejich nepříznivý stav ovšem nemůžou jenom hormony a únava. Novopečené maminky si svou situaci často zhoršují i samy. Čím hlavně?

Zdroj: Shutterstock.com

Touží po dokonalosti

Vědci z belgického psychologického výzkumného institutu došli k zajímavému zjištění: Vyššímu riziku rodičovskému vyhoření jsou vystaveny ženy, které mají vyšší vzdělání. Středoškolačky a zvlášť vysokoškolačky jsou pod velkým tlakem, aby byly těmi nejlepšími a nejdokonalejšími v tom, co dělají. Jejich cíle jsou však často nerealistické, což souvisí s případným vyhořením i duševními poruchami.

Pokud si chcete konečně užívat rodičovství, zkuste trochu polevit ze svých nároků a naslouchejte pouze svým potřebám a potřebám svého dítěte. Nemusíte být naprosto dokonalou mámou. Buďte raději spokojenou mámou, která je v pohodě.

Mají nerealistická očekávání, která jsou ovlivněná sociálními sítěmi

Sociální sítě jsou pro čerstvou maminku velmi stresující záležitostí. Fotky a posty dokonalých maminek, které své rodičovství zvládají na jedničku s hvězdičkou, v nich vyvolává pocit nedokonalosti a selhání. Ostatně, není se proto divit, proč hnutí Young Health Movement označilo v rámci své kampaně #StatusofMind takový Instagram jako nejhorší místo na internetu, které způsobuje deprese, úzkosti a špatný spánek.

Obsah, který vidíte na sociálních sítích, je upraven a zobrazuje jenom několik okamžiků v životě. Skutečná realita osoby, která tento obsah zveřejnila, však může být naprosto jiná. Proto nevěřte tomu, co na sociálních sítích vidíte. Starejte se raději o své dítě podle svého nejlepšího vědomí a svědomí.

Nedokážou si užívat nově nabyté mateřství

První měsíce po porodu jsou pro novopečenou maminku obrovskou změnou, se kterou vůbec nepočítala a se kterou se musí postupně vyrovnávat. Péče o dítě považuje za velmi monotónní, vyčerpávající a stresující záležitost, která má nepříznivý dopad na její dosavadní životní styl a také identitu. Tyto pocity, prostřednictvím kterých se žena snaží vypořádat s tím, že se stala matkou, obvykle odezní, až když má její miminko kolem šesti měsíců. Právě tehdy si začne své dítě konečně užívat.

Tip: Měla byste vědět, že na své dítě i chod domácnosti nejste rozhodně sama. Požádejte o spolupráci tatínka i prarodiče. Nebuďte v jednom kole, místo toho si udělejte čas sama pro sebe. Díky tomu si budete rodičovství mnohem víc užívat.

Zdroj: Shutterstock.com

Je toho na ně až příliš

Být matkou znamená být také kuchařkou, uklízečkou, zdravotní sestrou, vychovatelkou, trenérkou nebo taxikářkou. Maminka toho zkrátka musí zvládnout až moc. V zájmu svého duševního zdraví si toho ovšem nenakládejte na hlavu víc, než musíte. V opačném případě vám hrozí mnohem vyšší riziko úzkostných a depresivních stavů.

Tip: Veďte své dítě k větší samostatnosti. I když je roční drobek ještě malý, dokáže se už třeba zabavit hraním, uklidit si po sobě hračky nebo se sám najíst.

Autor:
Publikováno: 28. 1. 2019 10:00 Nahlásit obsah