Zajistěte svým dětem bezpečný domov: Největším nebezpečím jsou pro ně jedovaté rostliny, čisticí prostředky a otevřená okna

Zajistěte svým dětem bezpečný domov: Největším nebezpečím jsou pro ně jedovaté rostliny, čisticí prostředky a otevřená okna Zdroj: Shutterstock.com

Malé děti jsou velmi zvídavé, ale často si neuvědomují nebezpečí, které na ně číhá. S ohledem na jejich bezpečnost byste měli být obezřetní nejen venku, ale i doma. Také ve vašem bytě či domě se může vaše dítě setkat s nástrahami, které ohrožují jeho zdraví. Co vše byste měli zabezpečit, abyste nemuseli být při hlídání svých dětí tolik ve střehu?

Odstraňte z dosahu všechny čisticí prostředky a další nebezpečné předměty

Malé děti, a to zvlášť batolata, poznávají svět všemi smysly. Rády tak ochutnávají věci, které ještě neznají. Z toho důvodu odstraňte z jejich dosahu (třeba na horní police) všechny čisticí prostředky, které máte doma. Ať už jsou to saponáty, čističe WC, tablety do myčky nebo gelové polštářky na praní. Na bezpečné místo přeskládejte i další nebezpečné předměty, kterými by si mohlo vaše dítě ublížit. A to nože, sirky, zapalovače, ale i plastové sáčky.

Opatřete okna bezpečnostní pojistkou

Jestliže máte dům nebo žijete v bytě, který se nachází v nadzemním podlaží, s ohledem na bezpečnost svého dítěte se vám vyplatí investovat do okenních bezpečnostních pojistek. Toto preventivní opatření rozhodně nepodceňujte. Možná, že za něj budete později vděční. A to ať už doma máte batole nebo předškoláka.

Zdroj: Shutterstock.com

Veškerý nábytek přivrtejte ke zdi

Ty nejmenší děti, které se naučily chodit, velmi rády šplhají. A to po všem. Je proto velmi důležité, abyste ke zdi připevnili všechen nábytek, který doma máte. Toto opatření se týká i nižších dřevěných komod, které se zdají na první pohled velmi stabilní, ovšem mohou se snadno na dítě převrátit.

Ostré rohy přelepte chráničem a do zásuvek dejte krytky

Nábytek s ostrými hranami je pro malé děti velmi nebezpečný. Abyste svého potomka ochránili před bolestivým nárazem, přelepte u nábytku všechny ostré rohy oblým plastovým chráničem. Toto preventivní opatření se týká také elektrických zásuvek, do kterých vložte ochranné plastové kryty.

Spí už vaše dítě na velké posteli? Ochraňte jej proti pádu

Jestli už vaše dítě nespí v klasické uzavíratelné postýlce, ale přestěhovali jste jej na „dospěláckou“ postel, může se stát, že z ní v noci snadno spadne. Proto postel po jejím bočním obvodu opatřete dřevěnou zábranou. Ochráníte tak své dítě proti případnému pádu.

Sundejte ze stolů ubrusy a kávu si odkládejte na bezpečné místo

Není nic horšího, než když se dítě opaří horkým čajem nebo kávou. Abyste snížili riziko tohoto neštěstí, sundejte ze všech stolů ubrusy, které by dítě mohlo i s horkým nápojem lehce stáhnout. Pokud si děláte kávu nebo čaj, odkládejte si je vždy na místo, kam váš potomek vůbec nedosáhne.

Zdroj: Shutterstock.com

Máte-li schody, opatřete je zábranou

Jestliže žijete v domě, pro takové batole, které se teprve učí chodit, může být nebezpečné také schodiště. Aby váš potomek případně ze schodů nespadnul, k horní části schodiště připevněte plastovou nebo dřevěnou zábranu. Tuto branku však nezapomeňte přidat také ke spodní části schodů.

Při vaření používejte zadní část varné desky

Když vaříte, použijte raději zadní část varné desky, kam vaše dítě ještě nedosáhne. Pokud smažíte na pánvi, vždy její rukojeť obraťte tak, aby byla mimo dosah vašeho dítěte. Od zapnuté varné desky však nikdy neodcházejte a nenechávejte tak své dítě bez dozoru.

Vystěhujte z domu všechny jedovaté pokojové rostliny

Pro malé děti jsou velmi přitažlivé také pokojové rostliny, které často velmi rády ochutnávají. V případě, že pěstujete jedovaté pokojovky, si tak vaše dítě může snadno přihodit otravu. Abyste tomuto riziku předešli, květiny přesuňte mimo dosah dítěte nebo je rovnou vystěhujte z domu. Které jedovaté pokojové rostliny jsou pro děti nejrizikovější? Diefenbachie, zamiokulkas, vánoční hvězda, lopatkovec, tchýnin jazyk, dračinec, kolopejka nebo brambořík.

Autor:
Publikováno: 12. 8. 2019 09:47 Nahlásit obsah