6 potravin, kterým se rozhodně vyhněte. Prodloužíte si tak život

6 potravin, kterým se rozhodně vyhněte. Prodloužíte si tak život Zdroj: Shutterstock

Většina z nás si přeje prožít plnohodnotný a dlouhý život. Proto se snažíme stravovat zdravěji. V mnoha případech si ale pouze myslíme, že opravdu zdravě jíme a i nadále konzumujeme potraviny, které škodí našemu zdraví. Kterým potravinám se tedy dlouhodobě vyhnout, aby náš život byl co nejdelší?

Zpracované maso

Šunka, slanina, vídeňské párky, zauzená vepřová plec… Takto zpracované maso se udí a také obsahuje sodík i jiné konzervační látky, aby se prodloužila doba jeho trvanlivosti.

Nadměrná konzumace uzenin mění skladbu vaší střevní mikroflóry, což může vést k chronickým zánětlivým stavům. Světová zdravotnická organizace WHO navíc označuje takto zpracované maso za karcinogenní.

Zdroj: Shutterstock

Umělá sladidla

Není od věci omezit příjem bílého cukru, to je známá věc. Ale nahradit jej umělými sladidly je s ohledem na zdraví opravdu velký přešlap. Umělá sladidla se totiž podílejí na cukrovce, jaterních potížích i vzniku neuróz.

„Umělá sladila mají navíc vliv na nerovnováhu střevní mikroflóry. Studie ukázaly, že počet užitečných bakterií, jako jsou lactobacily a bifidobakterie, byl v důsledku užívání umělých sladidel snížen na úkor méně užitečných bacteroidů,“ podotýká výživová poradkyně Jennifer Clementeová.

Právě střevní nerovnováha může souviset i s mnoha chronickými zdravotními stavy. K těm patří především záněty, obezita, rakovina, nebo dokonce autismus.

Sycené nápoje

Pití sycených nápojů, jako coly nebo pomerančové sodovky, je v podstatě stejné jako pití jednoduchého cukru s koktejlem chemikálií. Lékaři v tomto případě poukazují na souvislost mezi pitím syceným nápojů a vznikem cukrovky, demence, dny či obezity. Pití sodovek má vliv i na zvýšené riziko vzniku rakoviny a srdečních chorob.

Smažená jídla

Kdo by nemiloval hranolky, smažený sýr nebo cibulové kroužky? Ovšem pozor! Právě smažená jídla obsahují vysoký podíl nezdravých tuků, a to jak nasycených, tak trans-tuků.

Nebezpečné jsou hlavně trans-tuky. I když si myslíme, že jídlo s obsahem těchto tuků je velmi chutné, ve skutečnosti si pohráváme s rizikem vzniku kardiovaskulárním onemocnění, mrtvice i diabetu druhého typu.

Potraviny s vysokým obsahem sodíku

Uzeniny, konzervované a instantní pokrmy, jídla z rychlého občerstvení, bílý cukr či alkoholické nápoje. To jsou potraviny s nízkým obsahem živin, a naopak vysokým obsahem sodíku neboli chloridu sodného, jehož nadměrná konzumace dokáže v lidském těle udělat pořádnou paseku.

Většina lidí podle průzkumů konzumuje dlouhodobě dvakrát více sodíku, než by měla. Hrozí jim tak, ve srovnání s ostatní populací, vysoký krevní tlak, jsou náchylní k mrtvici, srdečním chorobám i srdečnímu selhání.

Zdroj: Shutterstock

Alternativní potraviny s nízkým obsahem tuku

Máte rádi třeba nízkotučné jogurty? Pokud si myslíte, že se jedná o velmi zdravou alternativu, musíme vás vyvést z omylu. Jelikož má v sobě třeba nízkotučný jogurt nízký podíl tuku, je třeba chybějící tuk nahradit něčím jiným. A to nejčastěji bílým cukrem, umělými sladidly, trans-tuky nebo látkami zlepšujícími chuť. Light alternativa je tedy ve výsledku méně zdravá než plnotučný originál.

Autor:
Publikováno: 23. 8. 2022 09:57 Nahlásit obsah