Alergie na roztoče: Jak jejich výskyt eliminovat a co nedělat?

Alergií na roztoče trpí spousta z nás. U člověka způsobuje alergickou rýmu, která když je neléčená, může přejít až do alergického astmatu, a to už je závažné onemocnění. Bohužel roztoči jsou všude kolem nás a především v našich domovech.
Vlhko a teplo je pro roztoče doslova ráj na zemi, z toho důvodu se nejčastěji usídlují v lůžkovinách, v kobercích, záclonách, závěsech a dokonce i v plyšových hráčkách.
A co to vlastně roztoči jsou? Je to malý, avšak nejrozmanitější a druhově nejbohatší řád mezi pavoukovci. V každé domácnosti se vyskytují desítky miliónů roztočů, kteří se živí šupinkami lidské kůže.
Člověk během dne ztratí až 50 miliónů šupinek kůže, především během spánku, kdy se převaluje, a tím svou kůži otírá o povlečení a prostěradlo. Právě proto se nejvíce roztočů vyskytuje v ložnici, kde je navíc krásně teploučko a vlhko, protože během noci vypotíme až jeden litr tekutiny, což jim nadmíru vyhovuje. Nesnáší totiž studený vzduch a UV záření.
Kromě výše zmíněných příznaků může právě tato alergie mít vliv na vaši celkovou tělesnou kondici i zdraví obecně. U dětí alergiků může dokonce negativně ovlivňovat jejich soustředění i rozvoj.
Jak se tedy roztočů účinně zbavit a co nedělat?
Jak jsme již psali, roztoči se vyskytují především tam, kde je vlhko a teplo. Po celé noci je právě naše postel tím nejlepším místem, proto nestelte vaše lůžkoviny neprodleně po probuzení, ale raději několik hodin vyčkejte. Klidně je ustelte až poté, co přijdete domů z práce. Když totiž postel ustelete, peřiny zůstanou mnohem déle teplé a vlhké, což v případě rozložených peřin nehrozí.
Raději ihned po probuzení místnost vyvětrejte a pusťte dovnitř čerstvý vzduch. Nezapomínejte také často převlékat vaše povlečení. Pomůžete si také tím, že necháte peřiny venku či na balkóně vyvětrat a dokonce můžete i matraci, na které spíte, pravidelně vysávat.