Alergie na roztoče: Jak jejich výskyt eliminovat a co nedělat?

Alergie na roztoče: Jak jejich výskyt eliminovat a co nedělat? Zdroj: Shutterstock

Alergií na roztoče trpí spousta z nás. U člověka způsobuje alergickou rýmu, která když je neléčená, může přejít až do alergického astmatu, a to už je závažné onemocnění. Bohužel roztoči jsou všude kolem nás a především v našich domovech.

Vlhko a teplo je pro roztoče doslova ráj na zemi, z toho důvodu se nejčastěji usídlují v lůžkovinách, v kobercích, záclonách, závěsech a dokonce i v plyšových hráčkách.

A co to vlastně roztoči jsou? Je to malý, avšak nejrozmanitější a druhově nejbohatší řád mezi pavoukovci. V každé domácnosti se vyskytují desítky miliónů roztočů, kteří se živí šupinkami lidské kůže.

Člověk během dne ztratí až 50 miliónů šupinek kůže, především během spánku, kdy se převaluje, a tím svou kůži otírá o povlečení a prostěradlo. Právě proto se nejvíce roztočů vyskytuje v ložnici, kde je navíc krásně teploučko a vlhko, protože během noci vypotíme až jeden litr tekutiny, což jim nadmíru vyhovuje. Nesnáší totiž studený vzduch a UV záření.

Zdroj: Shutterstock Pokud nejste alergik, roztoči váš život nijak neovlivňují. Pokud však člověk alergik je, je to problém, který by se měl řešit. Alergie na roztoče je chronické onemocnění, které může způsobit rýmu, zánět spojivek, ekzém, kašel či dýchací obtíže. Právě všechny tyto příznaky jdou ruku v ruce s nekvalitním spánkem a únavou.

Kromě výše zmíněných příznaků může právě tato alergie mít vliv na vaši celkovou tělesnou kondici i zdraví obecně. U dětí alergiků může dokonce negativně ovlivňovat jejich soustředění i rozvoj.

Jak se tedy roztočů účinně zbavit a co nedělat?

Jak jsme již psali, roztoči se vyskytují především tam, kde je vlhko a teplo. Po celé noci je právě naše postel tím nejlepším místem, proto nestelte vaše lůžkoviny neprodleně po probuzení, ale raději několik hodin vyčkejte. Klidně je ustelte až poté, co přijdete domů z práce. Když totiž postel ustelete, peřiny zůstanou mnohem déle teplé a vlhké, což v případě rozložených peřin nehrozí.  

Raději ihned po probuzení místnost vyvětrejte a pusťte dovnitř čerstvý vzduch. Nezapomínejte také často převlékat vaše povlečení. Pomůžete si také tím, že necháte peřiny venku či na balkóně vyvětrat a dokonce můžete i matraci, na které spíte, pravidelně vysávat.

Autor:
Publikováno: 15. 9. 2021 11:21 Nahlásit obsah