Česká republika má již 4 543 nemocných koronavirem. Počet vyléčených pacientů je stále příznivý

Česká republika má již 4 543 nemocných koronavirem. Počet vyléčených pacientů je stále příznivý Zdroj: Shutterstock.com

V České republice je k dnešnímu dni 4 543 nemocných koronavirem, 80 304 testovaných a bohužel na následky tohoto respiračního onemocnění zemřelo již 67 pacientů. I přes tato hrozivá čísla je však počet uzdravených pacientů stále příznivý, a to 96 lidí.

Co je nový koronavirus

Nový koronavirus neboli SARS-COv-2 či wuchanský koronavirus se v prosinci roku 2019 objevil v čínské provincii Chu-pej, a to konkrétně ve městě Wu-chan. Na člověka se poprvé přenesl ze zvířat, dle vědeckých analýz DNA pravděpodobně z mrtvých netopýrů či hadů, kteří se prodávali na wuchanském tržišti.

SARS-COv-2 je v současnosti sedmým známým typem lidského koronaviru. Vědecká sekvenční analýza odhalila, že nový koronavirus má vztah k viru, který způsobuje nemoc SARS.

Hlavní příznaky onemocnění novým koronavirem

Hlavní příznaky onemocnění novým typem koronaviru se podobají klasické chřipce. Tuto nemoc doprovází kýchání, suchý kašel, horečka a respirační potíže. V horším případě může nákaza novým koronavirem přerůst v těžký zápal plic, selhání ledvin a případnou smrt.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak zjistíte, že jste nakažení

Jestliže máte příznaky nákazy novým typem koronaviru, toto závažné onemocnění vám potvrdí, či vyloučí pouze speciální laboratorní test na přítomnost viru SARS-COv-2. Při podezření na nákazu koronaviru nejprve telefonicky kontaktujte svého ošetřujícího lékaře nebo nejbližší nemocnici – zdravotnický personál vám navrhne nejlepší možný postup, kterým byste se měli řídit.

Jak se koronavirus přenáší

Koronavirus se z člověka na člověka přenáší klasickou kapénkovou infekcí. Stačí, když na vás infikovaná osoba zakašle nebo kýchne – přenos koronaviru se tedy podobá šíření klasické chřipky.

Nejnovější studie ovšem potvrzují, že se koronavirus nepřenáší pouze vzduchem. Vědci upozorňují na to, že se tento nebezpečný virus dokáže přenášet také prostřednictvím lidských výkalů a dostat se tak do kanalizace.

Pomůže vám infolinka Státního zdravotního ústavu

Máte-li podezření, že jste nakažení novým typem koronaviru, můžete se telefonicky obrátit nejen na svého lékaře, nejbližší nemocnici či zdravotnickou záchrannou službu. V tomto směru vám pomohou také dvě non-stop linky pro ohlašování případů i pro dotazy ohledně koronaviru, které zřídil Státní zdravotní ústav. Jde konkrétně o telefonní čísla 724 810 106 a 725 191 367.

Autor:
Publikováno: 5. 4. 2020 18:17 Nahlásit obsah