Jak podpořit imunitu a předejít chřipce a nachlazení

Jak podpořit imunitu a předejít chřipce a nachlazení Zdroj: Shutterstock

Zima je tady a spolu s ní přišlo i období častějších respiračních onemocnění. Venku je zima, doma teplo, ústřední topení vysušuje sliznice, navíc není nouze o dešťové nebo sněhové přeháňky. Jak se s tím má náš organismus vypořádat, když jde zároveň o období, kdy je naše imunita oslabená a každé setkání s bacily nebo viry nás oslabí ještě víc?

Základem je zdravý imunitní systém

Bez dostatečně silné a zdravé imunity se s útokem virů a bacilů nemáme šanci poprat bez toho, aby nás na to na pár dní vyřadilo z provozu. Jenže silná imunita není jen tak, je třeba na ní pracovat. Imunita každého z nás má dvě části, vrozenou, která je nám dána do vínku, a získaná. Tu si osvojujeme buď očkováním, nebo tím, že se s nemocí setkáme.

Aby fungovala tak, jak má, je třeba dodržovat zásady zdravého životního stylu, zdravě jíst, hýbat se, dodržovat hygienu a podobně. V jídelníčku by neměla chybět čerstvá zelenina ani ovoce, obojí je skvělým zdrojem vitamínů potřebných pro správné fungování imunity. Když jejich potřebu nevykryjeme stravou, což není v zimě nic divného, je třeba sáhnout po doplňcích stravy.

Víte, že mnozí z nás si myslí, že pro imunitu je zásadní jen vitamín C, jehož zdrojem jsou citrusy, rakytník a třeba i šípkový čaj? Tak jednoduché to ale není, mezi vitamíny, které podpoří správné fungování imunitního systému patří i vitamíny A, D a E, B-komplex a minerály jako zinek, jód, měď a další?

Zdroj: unsplash

Nepodceňujte ani oblékání

Říká se, že frajeřina nezebe. Zejména teenageři by o tom mohli vyprávět. Ráno na sebe hodí jen tričko a slabou mikinu, bundu si buď nevezmou vůbec, nebo ji mají rozhalenou. Není se čemu divit, že snadno nachladnou.

Přitom stačí tak málo. Dobře se obléknout, když jdete ven a zvolit i vhodné materiály pyžama nebo spodního prádla na spaní na noc. Mezi tipy, v čem spát v zimě, tak patří dlouhá pyžama nebo pyžama s krátkým rukávem a dlouhými nohavicemi z mikroflanelu nebo flanelu. Komu je v noci spíš teplo, ten klidně může vsadit na pánské spodní prádlo jako pánské boxerky, pánské trenýrky nebo pro dámy pak dámskou noční košili.

Víte, že své o důležitosti oblékání ví i běžci, kteří by vám na otázku, co si obléct na sport venku odpověděli, že zásadní je cibulové oblékání? Nebojte, s cibulí to nemá nic společného, jde o vrstvení oblečení, kdy na sobě máte více tenčích vrstev. Ta první by měla být z funkčního materiálu, aby od těla odváděla vlhkost, vsaďte tedy na funkční spodní prádlo. Vrchní vrstva zase musí odolat větru i dešti.

A jak vybrat ponožky na běhání? Jak by řekly naše maminky a babičky, důležité je teplo od nohou, proto na kvalitní ponožky nezapomínejte. Dalším důvodem je to, že ponožky mohou běhání dodat nový rozměr. I běžecké ponožky jsou z funkčního materiálu, aby od těla odváděly pot a noha v botě neklouzala, musí také odolat tření. Nejlepší jsou ponožky z kombinace syntetických a přírodních materiálů, konkrétně pak třeba kombinace nylonu s merino vlnou nebo bambusem a elastanem. Zdroj: unsplash

Otužujte se

Už naše babičky mu věřily, tak proč bychom ho neměli vyzkoušet i my? Řeč je o otužování. Ne, neznamená to, že si máte jít zaplavat do studeného rybníku nebo skočit do ledové řeky, postačí sprcha vlažnou vodou, u které postupně snižujeme teplotu. Že vám bude zima a nezvládnete to? Nebojte se a jděte na to postupně. Ze začátku se voda zdá studená každému, ale zvyknete si a tělu to jen prospěje. Když totiž organismus náhle ochladíte, tělo se snaží zachovat si tělesnou teplotu a stimuluje tvorbu bílých krvinek, které fungují jako obránci našeho imunitního systému. Když totiž do našeho těla pronikne nějaká infekce, jsou to právě bílé krvinky, které ji likvidují.

Zdroj: unsplash Zkuste saunu

Do sauny se většina z nás chodí příjemně ohřát a zrelaxovat. Napadlo by vás, že pravidelné saunování jednou týdně po celý rok, podpoří i imunitu? Tělo totiž během pobytu v sauně vystavíme extrémním teplotám, na které není běžně zvyklé, a tím nastartujeme imunitní systém.

Zdroj: unsplash Je třeba se i dobře vyspat

Pro silnou imunitu je důležitý i zdravý spánek, který je dostatečně dlouhý, kvalitní a ničím nerušený. Když se budete pravidelně probouzet, nebo se na posteli převalovat, to vašemu zdraví ani náladě neprospěje. Že už nevíte, co dělat, abyste se dobře vyspali? Máme pro vás pár tipů, jak na něj.

  • V ložnici pravidelně a intenzivně větrejte tak, že proti sobě na chvíli otevřete všechna okna a dveře. Vzduchu se vymění, ale stěny neprochladnou.
  • Z ložnice odstraňte televizi.
  • V posteli jako takové nesmí chybět kvalitní rošt, luxusní matrace, savé prostěradlo a prodyšné povlečení.
  • Nezapomínejte ani na anatomický polštář a antialergickou přikrývku.
  • Do postele uléhejte i z ní vstávejte každý den zhruba ve stejný čas.
  • Přibližně 6 hodin před spánkem nepijte nápoje s obsahem kofeinu.
  • Večer jezte spíš lehká jídla, poslední si dejte asi 2 hodiny před tím, než si jdete lehnout.
Autor:
Publikováno: 12. 12. 2022 10:19 Nahlásit obsah