Jak správně vyndat klíště: Známe ten nejbezpečnější způsob

Jak správně vyndat klíště: Známe ten nejbezpečnější způsob Zdroj: Shutterstock

Máte rádi procházky přírodou? V tom případě dejte pozor, ať si domů nepřinesete nechtěného společníka. Klíště obecné, které bývá aktivní už s příchodem jarních měsíců, se na vás může zachytit i na zahradě. Pokud tedy na svém těle najdete přisáté klíště, pokuste se jej šetrně a správně vytáhnout. Jakou techniku odstranění klíštěte byste měli použít?

Bezpečné odstranění klíštěte: Řiďte se výhradně následující technikou

Na přisáté klíště nejčastěji narazíte v podpaží, pod prsy, v podkolenní jamce, za ušima nebo také ve vlasaté části hlavy. Pokud se tak stane, snažte se jej co nejrychleji vyndat. Prozradíme vám ten nejbezpečnější způsob jeho odstranění.

Zdroj: Shutterstock

Krok č. 1: Zapomeňte na použití oleje a krému

Spousta lidí nanáší na přisáté klíště nejprve olej, krém nebo sádlo. To vše je špatně. Nikdy se klíště nesnažte jakýmkoliv způsobem zadusit. Klíště obecné může na toto dušení zareagovat obranným reflexem, v důsledku kterého se zbytečně vystavujete vyššímu riziku nákazy lymskou boreliózou nebo klíšťovou encefalitidou.

Krok č. 2: Připravte si pomůcky potřebné k odstranění klíštěte

Na přisáté klíště nikdy nesahejte holýma rukama. Rozhodně jej ani svými prsty nevyndávejte, natož abyste jej následně rozmáčkli mezi svými nehty. K odstranění klíštěte si namísto toho připravte čistou pinzetu nebo ještě lépe vatovou tyčinku do uší. Při odstraňování klíštěte pomocí vatové tyčinky totiž budete mít jistotu, že se vám tento parazit nikdy nepřetrhne.

Krok č. 3: Hýbejte klíštětem ze strany na stranu

Ranku s klíštětem nejprve pořádně vydezinfikujte. Poté vezměte do rukou vatovou tyčinku do uší a pokuste se s její pomocí klíště šetrně odstranit. V minulosti se řešilo, zda byste měli klíště vykrucovat po, nebo proti směru hodinových ručiček. Ani jedna z těchto technik není správná, a tak raději zapomeňte na to, že byste otáčeli hlavičkou klíštěte do stran.

Způsob uchycení klíštěte v kůži totiž není šroubovitý, ale dlátovitý. Z toho důvodu se snažte klíště pomocí vatové tyčinky lehce vyviklat. Klíštětem tedy opatrně kývejte ze strany na stranu.

Zdroj: Shutterstock

Krok č. 4: Klíště bezpečně zlikvidujte

Při lehkém a opatrném vyviklávání klíštěte se tento parazit po chvíli uvolní z kůže. Naberte jej na vatovou tyčinku a vhoďte jej do toalety, kterou spláchněte. Klíště můžete také zabalit do papíru a spálit.

Jestli se vám ale nepodaří vyndat klíště celé, přetrhnete jej a v kůži vám zůstane jeho hlavička, rozhodně s tímto problémem zajděte neprodleně za svým lékařem.

Krok č. 5: Místo přisátí pečlivě vydezinfikujte

Místo, kde bylo klíště přisáté, pečlivě vydezinfikujte. Toto místo přisátí sledujte po další tři týdny. Objeví-li se na něm červená skvrna s bledým středem, navštivte svého lékaře s podezřením na lymskou boreliózu.

Autor:
Publikováno: 28. 6. 2022 10:37 Nahlásit obsah