Jídlo má vliv na naši psychiku: Co bychom měli jíst pro lepší náladu?

Jídlo má vliv na naši psychiku: Co bychom měli jíst pro lepší náladu? Zdroj: Shutterstock.com

Složení jídelníčku a psychické zdraví je propojené víc, než si myslíte. Ač se některé potraviny tváří zdravě, mohou vám naopak uškodit. Co byste tedy měli jíst, abyste se cítili lépe a kterým potravinám byste se měli naopak vyhnout?

Vaší psychice mohou uškodit i zdánlivě zdravé potraviny

Psychickou pohodu ovlivňuje spousta faktorů. Jedním z nich je i jídlo. Možná, že rozdělujete potraviny na zdravé a nezdravé s ohledem na své fyzické zdraví, a právě na základě tohoto dělení je zařazujete do svého jídelníčku. I zdánlivě zdravou potravinou však můžete nevědomky uškodit svému duševnímu zdraví.

Pokud máte sklony k depresím a úzkostem, nebo pravidelně podléháte podzimním a jarním splínům, není od věci, když začnete potraviny rozlišovat také jinak. A to na prospěšné a neprospěšné lidské psychice.

Zdroj: Shutterstock.com

Potraviny prospěšné pro lidskou psychiku: V hlavní roli ryby, vitamin C a kurkumin

Riziko splínu snížíte tehdy, když začnete pravidelně konzumovat tučné mořské ryby, a to zejména tuňáka a lososa. Obsahují totiž omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které na váš mozek budou působit doslova jako přírodní antidepresivum.

Zvyšte také příjem vitaminu C, který najdete v citrusových plodech, šípcích nebo rakytníku. Pokud se budete tímto vitaminem v přírodní formě dopovat opravdu poctivě, zvládnete emoční turbulence a při rozčilení se rychleji uklidníte.

Začněte si pokrmy dochucovat také kari kořením obsahujícím na psychiku přímo zázračnou látku kurkumin. Tato látka vám vylepší náladu, paměť i koncentraci a blahodárně působí na fungování mozku. Kurkumin rovněž dokáže držet na uzdě deprese a úzkosti, právem je označován za velmi účinné přírodní antidepresivum.

Pozitivní mysl podporují i jahody, borůvky, banány, mandle, rajčata, špenát nebo kapusta.

Neodpírejte si ani sádlo, popcorn a čokoládu

V menší míře můžete do svého jídelníčku zařadit také neškvařené vepřové sádlo. Najdete v něm totiž vzácnou kyselinu arachidonovou, která má vliv na běžné fungování mozku. Tato polynenasycená mastná kyselina pomáhá i v boji proti Alzheimerově chorobě.

Ani s ohledem na svou štíhlou linii si neodpírejte čokoládu. Je v ní totiž obsažený tryptofan, který podporuje produkci hormonu štěstí serotoninu. Vaše nálada tak vylétne vzhůru, navíc se vám zlepší prokrvení mozku, bude méně unavení a nervózní a zmírníte i případnou bolest hlavy.

Bez výčitek si můžete začít dopřávat také popcorn a klidně si jej navíc přelijte máslem. Tato potravina obsahuje bílkoviny, hořčík, železo, křemík či fosfor – jde o látky, které podporují správnou funkci nervové soustavy. V popcornu navíc najdete i vitamíny A a skupiny B, které vám uleví od depresivních stavů a stresu.

Zdroj: Shutterstock.com

Zabijáci psychického zdraví: Pozor na kávu, rýži i sýry

Psychický stav kupodivu negativně ovlivňuje loupaná rýže, která obsahuje uhlohydráty, jejichž vlivem se glukóza rychleji dostává do vašeho krevního oběhu. Hladina cukru v krvi tak dramaticky stoupne, což může negativně ovlivnit zdraví vašeho mozku i celého nervového systému.

Buďte opatrní také na nadměrnou konzumací tvrdých sýrů. Mají totiž v sobě problematickou látku tyramin vznikající při rozkladu bílkoviny. Tato látka zvyšuje krevní tlak a může vyvolávat nepříjemné bolesti hlavy.

Nepřehánějte to ani se zdánlivě zdravými fazolemi. Naleznete v nich kyselinu tříslovou. Když se této látky dostane do vašeho těla nadbytečné množství, budete mít problém se vstřebáváním minerálů, a to především železa. Nadměrná konzumace fazolí tak může vést ke špatnému prokrvení mozku a také k rozvoji chudokrevnosti.

Psychický stav neblaze ovlivňuje rovněž nadměrné pití kávy. Pokud za den vypijete tři a více šálků tohoto voňavého nápoje, zvyšujete tím pravděpodobnost, že se u vás rozvinou deprese a úzkosti.

Deprese a úzkosti? Na vině může být lepek

Za pochroumané psychické zdraví však může i lepek. A to v případě celiakie neboli autoimunitního onemocnění tenkého střeva, které je citlivé na lepek. Pokud tedy pozřete výrobky z pšenice či ze žita, celiakie se běžně projeví plynatostí, křečemi, průjmem, ztrátou hmotnosti a únavou. Můžou vás však postihnout pouze úzkosti a deprese, které mohou být paradoxně jediným příznakem celiakie.

Autor:
Publikováno: 27. 9. 2019 14:00 Nahlásit obsah