Koronavirus zabíjí častěji muže: Proč tomu tak je?

Koronavirus zabíjí častěji muže: Proč tomu tak je? Zdroj: Shutterstock.com

I když jsou ženy všeobecně po staletí považovány za slabší a zranitelnější než muži, v případě koronaviru je více obětí z řad mužů. Jak je to možné?

Zákeřný COVID-19, jinak zvaný koronavirus, napadá jak muže, tak ženy, nedělá rozdíly mezi starými a mladými ani nerozlišuje zdravé a chronicky nemocné. Jednoduše napadá všechny. Čínský úřad pro prevenci a kontrolu této nemoci eviduje 51 % nemocných mužů a 49 % nemocných žen. Expertní skupina, která dělala průzkum v čínském městě Wu-chan, odkud se virus rozšířil, zjistila, že ve městě onemocnělo 58 % mužů a jen 42 % žen.

Mnohem výraznější rozdíly jsou ovšem v úmrtnosti. Číňané evidují 2,8 % zemřelých mužů a jen 1,7 % žen. V úterý zveřejnilo také italské ministerstvo zdravotnictví předběžnou analýzu obětí COVID-19, obětí mužského pohlaví bylo dokonce 69 %.

Zdroj: Shutterstock.com Proč muži této chorobě podléhají častěji? Studie americké fyziologické společnosti prokázala, že ženy mají silnější imunitu vůči infekcím. Vděčí tomu ženskému hormonu estrogenu. Matka příroda dala ženám do vínku vyšší odolnost proti virům a tím chrání populaci v době virové nákazy. Pokud totiž přežije deset mužů a sto žen, narodí se více dětí, než když přežije deset žen a sto mužů. Příroda dokáže neuvěřitelné věci, vždy si poradí.

Nepodceňujte tuto chorobu, je zákeřná, zlá a napříč celým světem bere to nejcennější, a to je lidský život. Chraňte sebe, své blízké a nedejte jí šanci zvítězit, společně ji určitě porazíme.

Autor:
Publikováno: 26. 3. 2020 11:36 Nahlásit obsah