Kubánské oregano neboli rýmovník vám pomůže s ucpaným nosem i kašlem

Kubánské oregano neboli rýmovník vám pomůže s ucpaným nosem i kašlem Zdroj: Shutterstock

Mnoho lidí má tuto rostlinku doma jen na okrasu a ani netuší, jakým skvělým pomocníkem pro jejich zdraví je. I přes své „kubánské“ jméno se jedná o bylinku pocházející z jihovýchodní Afriky. K čemu všemu vám tahle rostlina poslouží?

Latinský název rostliny je Plectranhus amboinicus, ovšem lidově se jí říká Kubánské oregano, eukalyptus mexický, rýmovník nebo molice. Má dužnatý stonek a je pro ni typický lehce „plyšový“ vzhled – díky jemným chloupkům na listech.

Bylinku využijeme i v kuchyni – má pronikavou, lehce kořeněnou chuť, která nám může připomínat oregano. Je rozšířená v asijské kuchyni, kde jí využívají k dochucení polévek.

Díky starobylým herbářům však víme, že rostlina byla již dávno známá i u nás. Staré babky kořenářky doporučovaly rýmovník louhovat s medem a citronem a užívat při nastuzení. A měly pravdu – rýmovník se totiž vyznačuje mnohými léčivými vlastnostmi, pro které je vysoce ceněn i v tradiční čínské medicíně.

Zdroj: Shutterstock

Určitě proto neuděláte chybu, pokud si jeden eukalyptus pořídíte přímo do ložnice – uvolňuje totiž dýchací cesty a je proto doporučováno alergikům i astmatikům. Další výhodou je, že funguje jako přírodní repelent a odpuzuje komáry i mouchy.

Pokud byste si chtěli bylinku nasušit, jen těžko pochodíte. Díky dužnatým listům zůstává i měsíc po utržení svěží. Z jejich listů si však můžete připravit odvar, pomocí něho můžete léčit:

  • astma
  • vysoký krevní tlak
  • horečku
  • pomáhá odstraňovat žlučové a ledvinové kameny
  • křeče břicha

Při vnější aplikaci ji můžete použít na drobné popáleniny.

Máte doma rýmovník a pomáhá vám na dýchací obtíže? Napište nám do komentářů.

Autor:
Publikováno: 30. 11. 2023 16:35 Nahlásit obsah