Máte problémy se zrakem? Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamín A

Máte problémy se zrakem? Zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na vitamín A Zdroj: Shutterstock

Vitamín A je jedním z nejdůležitějších vitamínů vůbec. Dostatek tohoto vitamínu ovlivňuje náš zrak, zabraňuje nejrůznějším typům zánětů oka a zamezuje syndromu suchého oka. Lékaři doporučená denní dávka je přibližně 5000 IU pro dospělého člověka.

V následujícím článku se podíváme na to, ve kterých potravinách je tento zázračný vitamín obsažen a jak jej do těla dostat tou nejpřirozenější cestou.

Rajčata

Tato zelenina obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, zatímco v sobě nemá téměř žádné kalorie. Když denně sníte jedno středně velké rajče, dodáte tím svému tělu 20 % z denní dávky vitamínu A. Navíc rajčata obsahují ještě vitamín C a lykopen, což je velmi silný antioxidant.

Kantalupe

Kantalupe obsahuje spoustu vitamínů a živin, naopak v tomto ovoci nejsou obsaženy tuky ani kalorie. Jeden ukrojený měsíček tohoto melounu se skládá ze 120 % doporučeného množství vitamínu A.

Hovězí játra

Játra jsou skvělým lékem na chudokrevnost. Ve sto gramech hovězích jater je přibližně 300 % potřebného denního přijmu vitamínu A. Jestliže tedy za den sníte sto gramů jater, získáte tím 16 898 IU vitamínu A.

Broskve

Tohle ovoce je jedním z nejkvalitnějších a nejzdravějších plodů. Má dostatek draslíku, železa, hořčíku, vitamínu C, fosforu a vápníku. Jedna středně velká broskev obsahuje přibližně 10 % z denní doporučené dávky vitamínu A.

Zdroj: Shutterstock

Mango

Je to lahodné ovoce plné šťávy, které má spoustu živin. Jeden šálek mango šťávy vašemu tělu poskytne 36 % dávky vitamínu A, takže tím získáte 1785 IU z doporučené dávky.

Špenát

O špenátu a jeho zdravotních výhodách víme téměř všichni. Kromě vitamínu A obsahuje také vitamín B, vápník, fosfor a mangan. S jednou malou miskou špenátu dostanete do těla 49 % denní doporučené dávky vitamínu A pro dospělé.

Mléko

Plnotučné nebo odstředěné mléko je neskutečně zdravý produkt, díky kterému naše tělo získá mimo jiné vitamín A a D, bílkoviny, vápník a hořčík. Jedna sklenice plnotučného mléka obsahuje 396 IU vitamínu A.

Sušené meruňky

Sušené ovoce je ta nejlepší možnost, jestliže chcete získat dostatek antioxidantů, živin a spoustu energie v jednom. Sušené meruňky jsou vynikající volbou, obsahují totiž spoustu vitamínu A, přičemž jedna menší miska sušených meruněk vám dá 94 % tohoto vitamínu.

Autor:
Publikováno: 15. 3. 2021 14:01 Nahlásit obsah