Na jižní Moravě začíná test chytré karantény. Pokud se osvědčí, využije se v celém Česku

Na jižní Moravě začíná test chytré karantény. Pokud se osvědčí, využije se v celém Česku Zdroj: Shutterstock.com

Na jižní Moravě v pondělí 30. března odstartovalo testování chytré karantény. Tento projekt má pomoci v boji proti novému koronaviru. V případě, že se osvědčí v praxi, mohla by chytrá karanténa v tuzemsku nahradit dosud platná omezení, která lidem komplikují život a která neblaze ovlivňují českou ekonomiku.

Chytrá karanténa využívá údaje z telefonu a platební karty

Jakým způsobem chytrá karanténa vypadá? Snaží se zmapovat pohyb infikovaného člověka za posledních pět dnů. Využívá k tomu přitom údaje z jeho mobilního telefonu a platební karty. Aby se k těmto datům hygienici dostali, musí mít k jejich získání nejprve souhlas nakaženého.

Na základě dat, která hygienici získají, potom sestaví mapu pohybu člověka nakaženého koronavirem. Hygienici následně s infikovaným nad mapou ještě proberou, se kterými osobami se na těchto místech osobně potkal.

Zdroj: Shutterstock.com Testování lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženým

Lidem, se kterými byl nakažený v kontaktu, bude nařízena krátkodobá karanténa. „Budou označeni za takzvané žluté osoby a do několika hodin přijede odběrový tým," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Jestliže tito lidé mají auto, budou si moci na odběr přijet sami. Když u nich testy potvrdí nákazu koronavirem, hygiena jim nařídí běžnou karanténu. Lidé s negativním výsledkem se budou moci opět vrátit k normálnímu životu.

"Máme limit, který je dán třemi dny. To znamená, každý člověk by měl být v tomto systému ošetřen do tří dnů," vysvětlil dále Prymula.

Do chytré karantény jsou zapojeni hasiči, hygiena i armáda

Testování projektu chytré karantény v pondělí 30. března započalo na jižní Moravě. Kromě hygieniků se do této akce zapojuje také armáda, která vyčlenila 253 vojáků a 82 kusů techniky. Mají za úkol vytvořit mobilní týmy, které budou odebírat vzorky od lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženým.

Spolu s hygieniky a armádou se na chytré karanténě podílejí rovněž hasiči. Ti budou dezinfikovat místa, na kterých se člověk nakažený koronavirem pohyboval.

Zdroj: Shutterstock.com Na řadu možná přijde Moravskoslezský kraj nebo Praha

Podle premiéra Andreje Babiše zájem o projekt chytré karantény projevil také Moravskoslezský kraj. Premiér tvrdí, že tento kraj se do chytré karantény zapojí možná už během tohoto týdne. Dle slov premiéra je důležité zavést chytrou karanténu také v Praze, kde je nemocí COVID-19 nakaženo nejvíce lidí v rámci celého Česka. Může se tak stát již do Velikonoc.

Premiér Andrej Babiš v neděli 29. března v České televizi oznámil, že pokud projekt chytré karantény uspěje, tak Česká republika koronavirus porazí. Pandemie koronaviru v Česku by přitom podle Babiše měla kulminovat v dubnu.

Autor:
Publikováno: 30. 3. 2020 17:46 Nahlásit obsah