Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Nejlepší obrana před přepadením či znásilněním? Náraz loktem nebo kopnutí do rozkroku

Nejlepší obrana před přepadením či znásilněním? Náraz loktem nebo kopnutí do rozkroku Zdroj: Shutterstock.com

Čas od času se každá žena vrací sama pozdě domů, ať už z posezení s kamarádkou nebo z práce. Vystavuje se tak riziku, že si ji pod rouškou tmy vyhlédne neznámý člověk. Abyste nebyla z útoku překvapená, není od věci, když se na něj předem připravíte. Pomohou vám k tomu následující tipy, které vás ochrání před přepadením i případným znásilněním.

Pravidla, která vám zachrání život

Čeští policisté denně zaznamenají jedno až dvě nahlášená znásilnění. Jde přitom o pouhý zlomek všech těchto kriminálních deliktů. Znásilněných žen, které však tento čin nenahlásí, může být až dvanáctkrát víc.

Pokud se někdy vracíte domů v pozdních večerních hodinách nebo vyrážíte do práce či do školy už nad ránem, měla byste si být vědoma toho, že se vystavujete vyššímu riziku přepadení či znásilnění. Abyste si ochránila zdraví, nebo dokonce život, zkuste si zapamatovat následující pravidla.

Noste v kabelce pepřový sprej nebo nůžky

Svou kabelku, kterou nosíte vždy při sobě, doplňte o pepřový sprej, nůžky nebo osobní alarm. Nikdy totiž nevíte, kdy je budete potřebovat. Co je ale nejdůležitější, nejprve se s nimi naučte zacházet.

Zdroj: Shutterstock.com

Loket je nejsilnější částí vašeho těla, pomáhá i kopnutí do rozkroku

Bojové umění Taekwondo říká, že loket je nejsilnější částí našeho těla. Této skutečnosti byste si měla být vědoma i během přepadení. V případě, že je útočník opravdu blízko, loket vůči němu použijte se vší silou. Ubráníte se navíc i tak, že neznámého agresivního muže kopnete do rozkroku. A poté se dáte co nejrychleji na útěk.

Chce po vás útočník kabelku nebo peněženku? Odhoďte je, co nejdál

Podle českých policejních statistik je motivem přepadení žen ze 40 procent zisk, ze 40 procent sex, z 15 procent kombinace zisku a sexu a z 5 procent sexuální úchylka. Pokud tedy po vás chce útočník nejprve kabelku nebo peněženku, odhoďte tyto věci, co nejdál a dejte se co nejrychleji na útěk opačným směrem. Existuje vysoká šance, že útočník půjde spíš po těchto cenných věcech nežli po vás.

Když na vás útočník míří střelnou zbraní, a ještě vás nedrží, utíkejte

Pokud si vás vyhlédl muž, který na vás míří střelnou zbraní, ale ještě vás fyzicky nedrží, dejte se na útěk. Utíkejte cikcakovitě ze strany na stranu. Pravděpodobnost, že vás trefí, je totiž 4:100. A to z toho důvodu, že jste velmi pohyblivý cíl. Jestli by vás útočník i přesto zasáhnul, je tu velká šance, že nepostřelí životně důležitý orgán.

Zdroj: Shutterstock.com

Přemýšlejte, kudy v noci chodíte

Jestli se sama vracíte v noci domů, nechoďte přes tmavá neosvětlená místa. Zapomeňte na zkratky přes podchody a parky. Choďte po osvětlených stranách ulice. Buďte při tom všem ostražitá – nemějte v uších sluchátka, netelefonujte, nepište sms nebo nehledejte určitou věc v kabelce. Útočníci totiž rádi využívají momentu překvapení.

Nasedáte-li do auta, okamžitě se zamkněte

Vždy, než nastoupíte do svého auta, prohlédněte si pečlivě jeho okolí. Když do svého auta nasednete, okamžitě se v něm zamkněte a zůstaňte v něm zamčená po celou dobu jízdy. Jestli vás ale v autě na místě spolujezdce i přesto překvapí útočník, který vás nutí pod pohrůžkou násilí odjet na konkrétní místo, připoutejte se, nastartujte motor, rozjeďte se a do něčeho v mírnější rychlosti narazte. Jelikož vás před nárazem ochráním pás a airbag, po zastavení auta ihned utíkejte na bezpečnější místo a volejte policii.

Autor:
Publikováno: 29. 8. 2019 12:21 Nahlásit obsah