Potraviny, které posilují plíce: Jezte meruňky, brokolici nebo granátová jablka

Potraviny, které posilují plíce: Jezte meruňky, brokolici nebo granátová jablka Zdroj: Shutterstock.com

Plíce jsou životně důležitým orgánem, který lidské tělo zásobuje kyslíkem a který z něj odvádí odpadní oxid uhličitý. V současné době, kdy čelíme pandemii koronaviru, není od věci, když budete své plíce posilovat. Zdraví svých plic přitom můžete ovlivnit i tím, co jíte. Které potraviny jsou tedy pro plíce nejprospěšnější?

Čistá voda

Pro zdravé plíce je nezbytný pravidelný příjem čisté vody. Suché plíce jsou totiž náchylnější k podráždění i k infekcím. V průběhu dne proto vypijte ideálně šest až osm sklenic čisté neperlivé vody.

Jablka

Pokud si chcete udržet zdravé dýchací cesty, snězte alespoň jedno jablko denně. Jablka působí na zdraví plic zejména díky vyššímu obsahu flavonoidů, vitamínů C a E a beta-karotenu. O tom, že jsou jablka pro správné fungování plic prospěšná, mluví také studie londýnské St George´s Hospital Medical School. Tito odborníci doporučují kromě jablek pravidelně konzumovat také citrusové plody.

Zdroj: Shutterstock.com Grapefruit

Citrusovým plodem, který příznivě působí na zdraví plic, je zejména grapefruit. Obsahuje totiž vysoký podíl flavoniodu naringinu, který plíce čistí od toxických a odpadních látek. Tato látka zároveň pomáhá plícím, aby se po určité zátěži zregenerovaly.

Tučné mořské ryby, ořechy a semena

Do svého jídelníčku zařaďte také tučné mořské ryby. Jde zejména o tuňáka, makrelu, mořského pstruha nebo lososa. Maso těchto ryb je bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které prospěšně působí na zdraví plic. Omega-3 mastné kyseliny najdete také v ořeších a semenech. Snažte se proto takové vlašské ořechy, lněné semínko či slunečnicové semínko zařadit také do svého jídelníčku.

Bobulové ovoce, granátová jablka a hrozny

Jahody, borůvky, maliny, ostružiny nebo brusinky nejen dobře chutnají, ale mají také vysoký podíl antioxidantů. Podle American Cancer Society právě tyto látky chrání a posilují plíce. Pro správné fungování dýchacích cest jsou prospěšné také hrozny nebo granátová jablka, které jsou rovněž bohaté na antioxidanty a brání tak před rozvojem plicních onemocnění.

Tip: Vysoký podíl antioxidantů má také některá zelená zelenina. Zdraví vašich plic podpoří zejména pravidelná konzumace brokolice a kapusty.

Zdroj: Shutterstock.com Meruňky

Chcete-li posílit své plíce, pravidelně jezte také meruňky. Toto ovoce má vysoký obsah vitaminu A, který chrání dýchací cesty a snižuje riziko vzniku infekce v plicích.

Cibule a česnek

Česnek a cibule jsou označovány za přírodní antibiotika. Mají však také antivirotické a protizánětlivé účinky, a to zejména díky vysokému obsahu alicinu. Tato látka se řadí mezi antioxidanty a pomáhá lidskému tělu v boji proti infekcím. Cibule a česnek konzumované v čerstvém stavu tak čistí a uvolňují dýchací cesty, zmírňují kašel a také usnadňují vykašlávání.

Zázvor

Pokud si chcete pročistit plíce, pochutnejte si na zázvorovém čaji nebo si zázvor přidejte do jídla. Toto oblíbené koření, které má ostrou až štiplavou chuť, obsahuje látku gingerol, která patří k nejlepším přírodním čističům plic od škodlivých látek.

Autor:
Publikováno: 25. 3. 2020 14:47 Nahlásit obsah