První člověk očkovaný proti koronaviru v Evropě: Vakcínu Pfizer a BioNTech dostala ve Velké Británii 90letá žena

První člověk očkovaný proti koronaviru v Evropě: Vakcínu Pfizer a BioNTech dostala ve Velké Británii 90letá žena Zdroj: Reuters.com

Ve Velké Británii v úterý 8. prosince započalo očkování proti novému koronaviru. Jako první na světě obdržela vakcínu od firem Pfizer a BioNTech 90letá Margaret Keenan ze severoirské obce Enniskillen. Zatímco tedy v Británii vakcinace proti covidu-19 již započala, zbytek Evropy čeká na povolení úřadů.

Je to nejlepší dárek k narozeninám, uvedla seniorka

Velká Británie je prvním evropským státem, ve kterém 8. prosince odstartovalo hromadné očkování proti nemoci covid-19. Ve Spojeném království se konkrétně používá vakcína firem Pfizer a BioNTech, kterou jako první na světě po fázi testování dostala 90letá Margaret Keenan. 

"Je pro mě velkou poctou být prvním člověkem očkovaným proti covidu-19. Je to nejlepší předčasný dárek k narozeninám, jaký jsem si mohla přát, protože to znamená, že se konečně mohu těšit na čas strávený s rodinou a s přáteli v novém roce poté, co jsem většinu letošního roku byla sama," uvedla pro BBC 90letá seniorka. 

Zdroj: Shutterstock.com

Zájem o očkování proti koronaviru projevila i Alžběta II.

Tato žena byla očkována v britské univerzitní nemocnici v Coventry. Druhou osobou v pořadí, která obdržela vakcínu, byl 81letý jmenovec slavného britského dramatika Williama Shakespeara, který žije v hrabství Warwickshire. Proč jde zrovna o seniory? 

Britská vakcinační centra plánují nejprve proočkovat osoby starší 80 let a zdravotnický a pečovatelský personál. Velká Británie chce hromadnou vakcinací ochránit zejména nejzranitelnější osoby. Zájem o očkování přitom veřejně projevila také 94letá královna Alžběta II.

Spojené království má zatím vakcínu pro 20 milionů osob

Velká Británie v úterý 8. prosince zahájila použití vyzkoušené a svými úřady schválené vakcíny Pfizer a BioNTech. Použití této očkovací látky, kterou společně vyvinula americká a německá společnost, britská vláda schválila ve středu 2. prosince. V rámci vakcinačního programu Británie zatím objednala 40 milionů vakcín pro 20 milionů občanů. 

Zdroj: Shutterstock.com Svými vakcínami proti covidu-19 své občany již nechala naočkovat Čína nebo Rusko. Tyto preparáty však nejsou považovány za regulérně schválené podle západních standardů.

Státy Evropské unie čekají na doporučení od EMA

Jak je tomu ale s použitím vakcíny firem Pfizer a BioNTech na území Evropské unie? Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA), která zatím oficiálně neschválila žádný očkovací preparát proti novému koronaviru, minulý týden informovala, že vakcínu Pfizer a BioNTech doporučí Evropské komisi k podmínečné registraci do 29. prosince. Pokud bude její doporučení kladné, lze očekávat, že se jím budou řídit i členské státy Evropské unie.
Autor:
Publikováno: 10. 12. 2020 09:11 Nahlásit obsah