Půjčujete svým kamarádkám šminky? Příště si to raději rozmyslete

Půjčujete svým kamarádkám šminky? Příště si to raději rozmyslete Zdroj: Shutterstock

Pamatujte, chlap ani kosmetika se nikdy nepůjčují, a to ani nejlepší kamarádce nebo sestře. Ve druhém případě byste si mohla zadělat na infekce, záněty, opary nebo kožní onemocnění. I když půjčení takové řasenky vypadá na první pohled nevinně, později by se vám to mohlo nepříjemně vymstít. Buďte majetnická a vše si nechte jenom pro sebe! 

Když se vás kamarádka zeptá, jestli si může vyzkoušet vaši novou rtěnku, naučte se s úsměvem říkat ne. S výpujčkou šminky by se vám mohl vrátit nevyžádaný dáreček v podobně nových bakterií a virů, které by mohly pěkně zamávat s vaším imunitním systémem. Které kosmetické produkty byste proto raději neměla půjčovat ani své nejlepší kamarádce nebo sestře?

Všechny kosmetické výrobky, které jsou v uzavřené nádobě

Hydratační krém, oční sérum, báze pod make-up, pěnový make-up, krémové oční stíny nebo balzám na rty. Všechny tyto produkty jsou k dostání v uzavřených kelímcích. A teď si představte: Pokaždé, když do nich někdo další namočí prst, přenese do nich také určité množství cizích bakterií, na které vaše tělo není zvyklé. Jelikož naše kůže dokáže absorbovat až 60 procent všeho, co na ni naneseme (včetně bakterií), může být tímto půjčením zaděláno na pořádný problém.

Kosmetické výrobky v uzavřených kelímcích si vždy raději nechávejte pro vlastní potřebu. Před jejich použitím si ale ani vy sama nezapomeňte umýt ruce.

Řasenku

Máte svou oblíbenou řasenku, kterou používáte každý den? Potom obsahuje "vaše" bakterie a viry, na které je vaše imunita zvyklá. Tyto bakterie a viry jsou ovšem snadno přenosné. Když kamarádce půjčíte svou řasenku, nejen, že ji můžete ohrozit na zdraví. Ona vám pak může naoplátku s vrácenou řasenkou poslat zase "svoje" bakterie a viry, které vám můžou způsobit zánět spojivek nebo další nepříjemnou oční infekci.

Čím to? Vlhká sliznice oka má tu špatnou vlastnost, že dovnitř vpustí jakéhokoliv nezvaného návštěvníka v podobě bakterií či virů. Svou řasenku tedy mějte jenom sama pro sebe. Vaše oči vám za to poděkují!

Zdroj: Shutterstock

Rtěnku, lesk nebo balzám na rty

Sdílením rtěnky nebo balzámu na rty si koledujete o pořádný problém. Vaše kamarádka může být klidně přenašečem herpetického viru HSV-1, i když o tom sama neví nebo nemá žádné příznaky. Tímto virem, který se projevuje zejména oparem na rtech, je promořeno víc než 50 procent české populace. Takže pravděpodobnost, že se po půjčení rtěnky od kamarádky skutečně nakazíte, je opravdu vysoká!

Štětce na make-up a aplikátory očních stínů

Bakterie, které žijí na vašich štětcích na make-up a na aplikátorech očních stínů, vám kvůli nesprávné údržbě škodí už samy o sobě. Zhoršují především vaši aknotickou pokožku. Proto je důležité, abyste je alespoň jednou týdně důkladně vyprala a osušila. 

Také tyto kosmetické pomůcky nikdy nepůjčujte svým kamarádkám. Zadělala byste si tak hlavně na zhoršení stavu své pleti a případně i na kožní vyrážku.

Zdroj: Shutterstock

Co ovšem můžete kamarádkám bez obav půjčit?

Pokud vám vaše kamarádka naznačuje, že jste příliš majetnická, můžete jí bez obav půjčit alespoň tyto kosmetické produkty:

  • Parfém
  • Lak na nehty
  • Práškové oční stíny - Postříkejte je ale před půjčením a po půjčení alkoholem.
  • Tekuté základy (krémy, báze, bb-creamy, make-upy) s pumpičkou - Pumpičku nejprve dezinfikujte alkoholem, daný produkt pak kápněte třeba na kosmetický ubrousek, kde bude připraven k použití.
Autor:
Publikováno: 21. 6. 2021 11:43 Nahlásit obsah