Sny ve snu, halucinace či paralýza. Co vše se vám může stát během spánku?

Sny ve snu, halucinace či paralýza. Co vše se vám může stát během spánku? Zdroj: www.shutterstock.com

Ačkoliv spánkem trávíme až třetinu našeho života, jedná se stále o oblast, která není vědci příliš prozkoumána. Pro naše tělo je však odpočinek nezbytný a jakékoliv jeho poruchy nám dokážou pěkně znepříjemnit život. S čím vším se můžeme během spánku potýkat?

Spánek je pro naše tělo velmi důležitý a má zásadní vliv jak na naše zdraví, tak i na psychickou pohodu. Jedná se o proces, během kterého naše tělo odpočívá a nabírá energii pro další den. Nekvalitní spánek se pak odrazí na našem celém dni a při pokračujících problémech může ohrozit celý náš biorytmus.

Nedostatek spánku se začne projevovat na našem fyzickém i psychickém stavu – cítíme se unavení a podráždění, můžeme mít problémy se soustředěním, objevují se i například chutě na sladké.

TIP: Věděli jste, že psychologické triky vám mohou častokrát usnadnit život? Přečtěte si náš článek ZDE

Některé spánkové fenomény mohou být vcelku neškodné – určitě ve svém okolí znáte někoho, nebo sami máte zkušenost, s mluvením ze spaní. Existují však spánkové poruchy, jako je například syndrom explodující hlavy, spánková paralýza nebo mimotělní zážitek.

Spánková paralýza může zásadně ovlivnit kvalitu našeho života. Zdroj: www.shutterstock.com

Už samotné názvy těchto poruch nás dokážou vyděsit. Lidé, kteří těmito problémy trpí, se pak potýkají nejen s nedostatkem spánku, ale i s úzkostmi a depresemi. Zajímá vás, do jakých dalších stavů se může lidské tělo dostat, jak se projevují a co je jejich příčinou? Podívejte se níže na video, které jsme pro vás připravili.

V našem dnešním videu se podíváme mimo jiné i na lucidní snění, náměsíčnost nebo spánkovou apnoe.

Autor:
Publikováno: 19. 3. 2019 10:00 Nahlásit obsah