Ve střevech máme uložený druhý mozek, říkají vědci. Stav střevní mikroflóry ovlivňuje naši imunitu, náladu a vznik některých nemocí

Ve střevech máme uložený druhý mozek, říkají vědci. Stav střevní mikroflóry ovlivňuje naši imunitu, náladu a vznik některých nemocí Zdroj: Shutterstock.com

O mikroflóře ukryté v našich střevech odborné kruhy mluví jako u našem druhém mozku. Toto druhé centrum obsahující přes 100 bilionů bakterií nám pomáhá rozkládat vlákninu, anebo podporuje funkci imunitního systému. Jak napovídají nejnovější vědecké výzkumy, náš druhý mozek výrazně ovlivňuje také naše chování a náladu.

Střevní mikroflóra je významným producentem hormonu štěstí

Tenké a tlusté střevo patří mezi důležité části našeho těla. Jejich funkce není pouze trávicí a vylučovací. Obsahují totiž obrovské společenství bakterií v množství přes 100 bilionů, což je mnohem více, než má naše tělo buněk.

Podle vědců se střevní mikroflóra podílí nejen na rozkládání vlákniny a lepším fungování imunitního systému. Tato masa bakterií navíc úzce komunikuje s mozkem a má vliv na naše chování a náladu. 

Proč vědci označují střevní nervový systém za druhý mozek lidského těla? Právě díky rozsáhlé síti neuronů, která s mozkem nejen komunikuje, ale také spolupracuje. Bakterie obsažené ve střevech produkují výrazné množství hormonu štěstí serotoninu. Pokud je tedy vaše střevní mikroflóra v rovnováze, úspěšně odoláte depresivním a úzkostným stavům a máte stabilní náladu.

Zdroj: Shutterstock.com Nerovnováha střevní mikroflóry oslabuje imunitu a zvyšuje riziko některých nemocí

Střevní mikroflóra je podle vědců propojena s naším mozkem prostřednictvím obousměrného komunikačního kanálu mikroflóra - střevo - mozek. A to pomocí nervových, imunitních, metabolických a endokrinních drah. Co když ale dojde k její nerovnováze? Nerovnovážný stav bakterií ve střevech má za následek nejen problémy s trávením. Může i za poruchu imunitního systému nebo za vznik syndromu dráždivého tračníku.

Nejnovější vědecké studie rovněž naznačují, že stav naší střevní mikroflóry pravděpodobně ovlivňuje také rozvoj některých nemocí. Jde zejména o poruchy autistického centra, chronický únavový syndrom, Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu chorobu nebo roztroušenou sklerózu.

Zdroj: Shutterstock.com Jak ovlivnit stav střevní mikroflóry? Řešením jsou probiotika

Abyste podpořili rovnovážný stav vaší střevní mikroflóry, zařaďte do svého jídelníčku potraviny bohaté na probiotika. V kterých potravinách je konkrétně najdete?

  • V jogurtech s živými kulturami, kefíru, acidofilním léku, podmáslí nebo brynze.
  • V kysaném zelí.
  • V okurkách - kvašácích.
  • V tempehu, což je fermentovaný výrobek ze sójových bobů.
  • V misu, které patří k tradičním oporám japonské medicíny. Vyrábí se kvašením žita, fazole, ječmene nebo rýže.
  • V korejské nakládané zelenině kimchi.
Autor:
Publikováno: 7. 10. 2020 13:31 Nahlásit obsah