Vyčistěte svůj domov od virů chřipky: Co vše musíte dezinfikovat nebo vyhodit?

Vyčistěte svůj domov od virů chřipky: Co vše musíte dezinfikovat nebo vyhodit? Zdroj: Shutterstock.com

Máte doma maroda s chřipkou, od kterého nechcete nic chytnout? Anebo jste se konečně zbavili chřipky vy sami a doufáte, že už neonemocníte? V tom případě byste měli od chřipkových virů důkladně vyčistit i svůj domov. Virus chřipky totiž dokáže přežít až 48 hodin, takže na vás může klidně číhat na každém rohu. Jak se jej zbavíte?

Boj proti virům chřipky: Pomůže důkladný úklid domácnosti

Chřipková epidemie bývá na svém vzestupu hlavně během února. Stačí, aby na vás někdo zakašlal, a můžete si domů odnést nepěkný dárek. Ovšem, i když jste zdraví, ani ve svém domě či bytě nejste vůči chřipce v bezpečí. Zvlášť pokud máte doma maroda nebo jste se z této nemoci před pár dny sami vyléčili. Je proto na čase, abyste se dali na důkladný úklid domácnosti.

Asi si myslíte, že abyste se zbavili virů chřipky úplně, je třeba dezinfikovat celý domov. Ale to není úplně pravda. Důsledně dezinfikujte pouze několik základních věcí, na kterých se choroboplodné zárodky vyskytují nejčastěji. Chřipkových virů se navíc zbavíte i jinými způsoby. Při jejich likvidaci se zaměřte hlavně na:

Televizní ovladač

Pokud máte doma maroda s chřipkou, existuje až 80procentní pravděpodobnost toho, že chřipkové viry budou právě na televizním ovladači. Proto jej dezinfikujte (speciální dezinfekcí ve spreji) klidně několikrát za den. Na tento předmět se velmi často zapomíná, proto jeho průběžné čištění rozhodně nepodceňujte.

Zdroj: Shutterstock.com

Mobilní telefon, notebook a tablet

Stejně jako na dálkovém televizním ovladači i na mobilním telefonu si velmi často a velmi rády lebedí chřipkové viry. Totéž platí o klávesnici notebooku nebo dotykovém displeji tabletu. Všechna tato zařízení proto mnohem častěji dezinfikujte.

Ložní prádlo a pyžamo

Ložní prádlo a pyžamo během nemoci vyměňujte ideálně každý den. Po výměně je perte v pračce na nejvyšší teplotu, kterou materiál dovoluje. Choroboplodných zárodků se následně zbavíte i díky sušení v sušičce.

Přikrývky a polštáře

Přikrývky a polštáře, v nichž jste se během chřipky potili, jen tak do pračky nenaskládáte. Chřipkových virů se ale v tomto případě zbavíte tak, že přikrývky a polštáře jednoduše vyhodíte na několik hodin ven na mráz.

Matrace

Čištění matrace je už pořádným oříškem, zvlášť když na ní potřebujete večer zase spát. Co tedy dělat? Z matrace svlékněte prostěradlo, matraci rovnoměrně a lehce postříkejte dezinfekčním prostředkem ve spreji a nechte při otevřeném oknu uschnout. Matraci nakonec důkladně vysajte vysavačem.

Koupelna a toaleta

V boji proti chřipkovým virům musíte dát do pucu celou jak koupelnu, tak toaletu. Kromě dezinfekce si přizvěte na pomoc i další čisticí prostředky, hodit se vám v tomto případě bude i parní čistič. Zaměřte se na vanu, umyvadlo, vodovodní kohoutky, záchodovou mísu i s prkýnkem a také na různá madla.

Zdroj: Shutterstock.com

Ručníky a kuchyňské utěrky

Právě ručníky, ale také kuchyňské utěrky byste měli v době nákazy chřipkou vyměňovat každý den. V pračce je následně vyvařte na nejvyšší teplotu.

Povrchy, kterých se nejčastěji dotýkáte

Během boje proti chřipkovým virům byste měli důkladně a průběžně dezinfikovat také povrchy, kterých se často dotýkáte. Jde o spínače, kliky u dveří nebo zábradlí na schodišti. Ale také o rukojeť skříní (třeba v kuchyni nebo obýváku), rukojeť u dvířek ledničky či mikrovlnky anebo celou plochu kuchyňské desky.

Povrchy, po kterých chodíte

Zapomínat byste neměli ani na povrchy, po kterých pravidelně každý den chodíte. Dlažbu a další hladké povrchy vytřete horkou vodou s dezinfekčním prostředkem, koberce pak vysajte klasickým vysavačem.

Použité nádobí

Máte-li doma myčku, je to obrovská výhoda. Použité nádobí v období chřipky umývejte na maximální možnou teplotu. Ideálně 60 stupňů Celsia a více. Zbavíte se díky tomu chřipkových virů, které mohly zůstat na příborech, hrníčcích nebo talířích.

Kartáček na zuby

Po prodělané chřipce starý kartáček na zuby vyhoďte a raději si kupte nový. Jestli ale jde o dražší typ zubního kartáčku, odstraníte z něj chřipkové viry tak, že jej na 30 minut ponoříte do peroxidu vodíku a poté propláchnete pod vodou.

Autor:
Publikováno: 8. 2. 2019 14:00 Nahlásit obsah