Vyléváte lák od okurek? Jedná se o blahodárnou tekutinu
Lák od nakládaných okurek podle mnohých z nás patří do výlevky nebo záchodové mísy. Co jiného bychom s ním taky dělali, že? Jenže zdání klame: Lák od okurek má překvapivě všestranné využití a blahodárně působí hlavně na naše zdraví. Co všechno lák od okurek umí? To vám napoví následující tipy, díky kterým tuto cennou tekutinu už nikdy nevylijete!
Lák od okurek: Cenná tekutina blahodárně působící na naše zdraví
V našich zeměpisných šířkách jsou nakládané okurky vyhlášenou pochoutkou. To se ale nedá říct o kyselém láku, v němž jsou okurky naložené a který nejčastěji končí právě v záchodových mísách. Anebo jej přinejlepším lidé pijí na kocovinu. Lák od okurek pro nás má ale mnohem větší přínos, než se zdá. Když jej budete užívat či používat, pozitivně tím ovlivníte nejen své zdraví.
Přesné složení nálevu
Lák neboli nálev od okurek je ve skutečnosti supertekutina, která je nadupaná řadou velmi cenných látek. Je bohatá hlavně na vitaminy C, B a A a také na hořčík, draslík, vápník a zinek. Dále v ní najdeme velké množství antioxidantů a elektrolytů.
Přesné složení láku od okurek se liší recept od receptu. Nejčastěji se připravuje ze sladko-kyselého nálevu obohaceného o kopr, bobkový list, celý pepř, nové koření či hořčičná semínka, do něhož se vkládají čerstvé okurky-nakládačky, které následně procházejí procesem fermentace.
Lák od okurek je tedy velmi cennou tekutinou. Jakým způsobem jej můžete konkrétně využít?
Nálev od okurek vám poslouží coby energetický nápoj
Díky svému složení je lák od okurek skvělým energetickým nápojem, který navíc nemá takřka žádné kalorie. Pomůže vám nejen při zmírnění kocoviny, ale je výbornou tekutinou také pro sportovce, a to zvlášť během tréninku.
Zbavíte se svalových křečí
Proti svalovým křečím můžete bojovat především zvýšeným příjmem hořčíku. A právě v láku od okurek je ho víc než dost. Pokud tedy po určitém sportovním výkonu vypijete půl sklenice láku, předejdete tím nejen křečím, ale také únavě svalů.
Zklidníte popáleniny od sluníčka
Nálev od okurek můžete používat jak vnitřně, tak zevně. Jestli jste zrovna leželi na sluníčku déle, než jste měli, "odměnou" vám můžou být nepříjemné popáleniny. Pokud máte zrovna lák od okurek po ruce, jde o velmi účinnou první pomoc pro zklidnění těchto popálenin. Stačí tedy namočit čistý bavlněný hadřík nebo kosmetický tampon do nálevu a jemně s ním potřít popálené místo.
Tip: Lák z okurek můžete použít také jako první pomoc při pobodáním hmyzem (například včelou). Do láku opět ponořte kosmetický tampon, který následně přiložte k místu hmyzího bodnutí.
Uzdravíte podrážděný žaludek
Ať už máte žaludek podrážděný od čehokoliv, a to nejen od alkoholu, řešením je popíjení šťávy z naložených okurek. Jestliže vám lák příliš nechutná, můžete si jej v poměru 1:1 zředit vodou. Tato tekutina vás navíc zbaví také nepříjemného pálení žáhy a rovněž zápachu z úst.
Lák od okurek využijete při přípravě pokrmů, v domácnosti i na zahradě
Nálev od okurek působí na naše zdraví opravdu blahodárným způsobem. Využít jej můžete i v kuchyni, při úklidu domácnosti i na zahradě. Možná vás překvapí tato zjištění:
- Lák od okurek je chutnou alternativou zálivky do salátu. Často tvoří také jednu ze složek k marinování masa. Někteří lidé jej míchají s jogurtem či majonézou a pak tuto směs přidávají do bramborového salátu.
- Nálevem z okurek můžete krásně vyčistit všechny měděné předměty.
- Tuto tekutinu zředěnou vodou (2 polévkové lžíce láku na 2 šálky vody) můžete použít také jako hnojivo pro rostliny, které milují kyselou půdu. Jde například o petrklíče nebo lilie.