Za zpožděnou menstruací nemusí stát pouze těhotenství. Faktory, které ovlivňují cyklus

Za zpožděnou menstruací nemusí stát pouze těhotenství. Faktory, které ovlivňují cyklus Zdroj: Shutterstock

Zpožděná menstruace je v první řadě signálem těhotenství, ovšem ne vždy tomu tak musí být. Někdy se „naše dny“ nemusejí dostavit z mnoha různých důvodů, na které se dnes společně podíváme. Jedno je však jisté, jakmile se menstruace nedostaví, ať už pouze jednou či opakovaně, je to důvod k návštěvě lékaře.

Jakmile uběhne osmadvacet dnů, všechny již netrpělivě očekáváme sedmidenní návštěvu „naší kamarádky“ a pokud nepatříme mezi ženy, které se snaží o potomka, její zpožděný příchod nás dokáže pěkně vykolejit a způsobit menší šok. Není však důvod hned propadat panice, za nedostavením menstruace či za jejím zpožděním může stát více faktorů nežli jen těhotenství.

Stres

Za spoustou zdravotních problémů se skrývá stres. Ten dokáže zdraví člověka ovlivnit víc, než bychom si dokázaly připustit. Určitá míra stresu do našeho života patří a naše tělo je na ni zvyklé, ovšem výkyvy dokážou menstruační cyklus rozházet do takové míry, že se menstruace nemusí objevit vůbec.

Hubnutí

Jestliže jste změnila stravu a začala aktivně žít a zhubla příliš rychle, i tohle může být důvodem, že se měsíčky nedostaví. Je to z důvodu změn hormonů v těle, které přímo souvisí s menstruačním cyklem. Dokonce lékaři také uvádějí, že i změna pravidelného režimu může mít na menstruaci velký vliv. Pokud jste tedy změnila zaměstnání či jen začala vstávat v jinou hodinu než dříve, našla jste pravděpodobného viníka.

Syndrom polycystických vaječníků

Jedná se o onemocnění, při kterém jsou vaječníky neprůchozí (kvůli zvětšení či nebezpečným cystám), což zamezuje ovulaci. To pak také může mít vliv na menstruaci a dokonce způsobovat i neplodnost. I když jsme na začátku tohoto článku psali, že není potřeba panikařit, v žádném případě byste zpožděnou menstruaci neměla brát na lehkou váhu, obzvláště pokud by opravdu šlo o tohle onemocnění.

Zdroj: Shutterstock

Menopauza

Některé ženy na sobě nepociťují žádné příznaky menopauzy, tedy až do okamžiku, kdy se nedostaví menstruace. Většinou však tuto hormonální nerovnováhu doprovází především pocení, změny nálad a únava. Jestliže vás téma menopauzy a její průběh zajímá více, podrobnější informace naleznete v našem dalším článku.

Užívání léků

Mylně se některé ženy domnívají, že za vynecháním cyklu stojí pouze léky na předpis. Dokonce i běžně dostupné léky, třeba ty na bolest, mohou mít na menstruaci vliv. Stačí i jiné dávkování léků, které berete již několik let. Právě z tohoto důvodu chce být váš gynekolog o všech lécích, které užíváte, informován.

Autor:
Publikováno: 27. 4. 2021 14:49 Nahlásit obsah