Žena po očkování druhou dávkou AstraZenecy ztratila hlas. Tento postvakcinační syndrom je vzácný, shodují se odborníci

Žena po očkování druhou dávkou AstraZenecy ztratila hlas. Tento postvakcinační syndrom je vzácný, shodují se odborníci Zdroj: Shutterstock

Portugalka Sofia Gomes, která žije ve Velké Británii, se potýká se vzácným postvakcinačním syndromem. Zatímco lidé po očkování bojují s únavou, bolestivou paží, celkovou bolestí svalů či teplotou, tato 43letá žena měla zcela neočekávané příznaky. Po druhé dávce vakcíny AstraZeneca, kterou dostala 19. května, ztratila hlas.

Žena byla dříve zcela zdravá

Několik hodin poté, co Sofia Gomes dostala druhou dávku vakcíny AstraZeneca, si začala všímat znepokojivých příznaků. Vypadalo to, že má na očkování alergickou reakci. Této matce šesti dětí se posléze začalo stahovat hrdlo, až úplně ztratila schopnost mluvit.

Sofia Gomes, která po druhé dávce očkování AstrouZenecou oněměla, přitom v minulosti netrpěla žádnými zdravotními problémy. Po první dávce této vakcíny, kterou obdržela v březnu, ji zhruba dva týdny bolely nohy a měla horečku. Obtíže po druhé dávce vakcíny ji ovšem naprosto zaskočily.

Starat se o děti bez možnosti mluvit je pro ni frustrující

“V noci po druhém očkování jsem ucítila, jak mi ztuhlo hrdlo. Když se můj stav zhoršoval, partner mi zavolal sanitku do nemocnice. Uprostřed noci na nemocničním lůžku jsem si všimla, že nemůžu mluvit. Navštívilo mě několik specialistů, kteří mě zkontrolovali nejrůznějšími přístroji, pro můj stav ale neměli žádné vysvětlení. Jediné, co mi řekli, že to způsobila vakcína,” napsala Sofia Gomes v rozhovoru pro britský list Wisbech Standard.

Zdroj: Shutterstock 43letá Sofia Gomes je stále bez hlasu. Tato Portugalka, která ve Velké Británii žije už 26 let, je matkou šesti dětí. Jak přiznává, zvládnout starostlivost o své potomky je pro ni kvůli ztrátě hlasu velmi obtížné a frustrující. S dětmi a partnerem v současnosti tato žena komunikuje pomocí psaných vzkazů nebo pomocí gest.

Sofia Gomes hledá další lidi se stejnými potížemi

Z jakého důvodu Sofia Gomes zveřejnila svůj příběh? Hledá další lidi, kteří po očkování AstrouZenecou trpí podobným postvakcinačním syndromem. A také chce zjistit, zda na její ztrátu hlasu vyvolanou očkováním existuje lék.

Lékaři 43letou maminku uklidňují, že se jí hlas vrátí. Nikdo však přesně neví, kdy to bude. Sofia Gomes není jedinou osobou ve Velké Británii, která po očkování AstrouZenecou oněměla. Po očkování přišel letos v březnu o hlas také 48letý Shahid Malik. Tomuto muži se nakonec hlas vrátil, ale zdaleka není normální.

Zdroj: Wisbechstandard.co.uk, Bbc.com

Autor:
Publikováno: 18. 6. 2021 12:31 Nahlásit obsah