Zlozvyk jménem přejídání: Co v našem těle způsobuje a jak se ho zbavit?

Zlozvyk jménem přejídání: Co v našem těle způsobuje a jak se ho zbavit? Zdroj: Shutterstock

Jistě všichni víme, jaký je to pocit, když se člověk přejí. Ovšem věděli jste, co přesně se v našem těle děje a jak se tohoto zlozvyku zbavit? Na to se dnes zaměříme v následujícím opravdu velmi zajímavém článku!

Když se jídlo dostane do našeho žaludku a začne se hromadit, vysílají se signály formou chemických spojení přímo do našeho centra chuti, kde jsou tyto signály hlasitější a hlasitější v okamžiku, kdy jsme toho snědli už opravdu mnoho. Zároveň se však vysílají signály i do našeho srdce a krevních cév, aby se zvýšil průtok krve do žaludku a zažívacích orgánů, protože bez dostatečného množství krve by naše tělo nedokázalo tolik potravy strávit.

Následně se nám tedy zvýší srdeční tep a metabolismus začne pracovat, což může mít za následek pocit horkosti, pocení a dokonce i závratě, což je důvod, proč nám bývá po přejedení špatně. Pokud se tedy člověk přejídá neustále a ne jen výjimečně, může se stát, že se stěny jeho žaludku natáhnou a příjem jeho potravy se bude tím pádem muset neustále navyšovat, protože to, co mu dříve stačilo, je pro něj nyní jen předkrm.

Zdroj: Shutterstock Jak s tím přestat a cítit se zase dobře?

Za prvé byste si za to neměli nadávat a kritizovat se. Čas od času to všichni někdy děláme, a pokud se budete za tohle vinit, může to způsobit, že se budete přejídat ještě více. Totéž platí i o přehnaném cvičení jakožto kompenzace přejídání.

Samozřejmě, že každé cvičení je pro člověka dobré, ovšem brát ho jako „trest“ za přejídání zapříčiní, že ke cvičení získáte velký odpor a problém s přejídáním nevyřešíte. Mějte tedy na paměti, že v tomto případě pomůže jen opravdu silná vůle, konzumace potravin, které máte rádi avšak úměrně a především v pravidelných intervalech, což je klíčem ke zdravému životnímu stylu bez přejídání se a trápení.

Vydržet první den není výhra

Protože ta opravdová krize přijde teprve až v den druhý, kdy se najednou budeme cítit hladoví (především večer), což může způsobit, že se opět nacpeme k prasknutí. Pokud tedy budete pociťovat hlad, zkuste si raději dát například malý talířek čerstvé zeleniny či ovoce a nedělejte mezi jídly intervaly delší než tři hodiny.

Zdroj: Shutterstock

Nepůjde to hned

Také myslete na to, že vrátit žaludek do původního stavu nebude jen tak! Žádná detoxikace či pročištění organismu nenapraví škody, které přejídání způsobilo. Nejlepším způsobem je přijmout váš problém takový, jaký je a dělejte to především sami pro sebe. Pokud se i tak přistihnete při tom, že vaše vůle není dostatečně silná a přejídání neskončilo, poraďte se raději s vaším lékařem, protože za tímto problémem se může skrývat mnohem vážnější fyzický či emocionální důvod, proč tomu tak je. 

Autor:
Publikováno: 11. 1. 2022 10:44 Nahlásit obsah