Jak překonat strach z nového koronaviru: Nedělejte, že se vůbec nic neděje, a připravte se na svou budoucnost

Jak překonat strach z nového koronaviru: Nedělejte, že se vůbec nic neděje, a připravte se na svou budoucnost Zdroj: Shutterstock.com

V době, kdy se bojíme o zdraví, nebo dokonce o život sebe sama a svých bližních, umí být psychika velmi křehkou nádobou. I když se v Česku potvrdily desítky případů nákazy novým typem koronaviru, neměli bychom propadat bezhlavé panice. Jakým způsobem se tedy nejlépe vyrovnáme se strachem, který v nás je?

Strach nás může aktivovat i ochromit

Psychologové tvrdí, že strach je naší přirozenou součástí. I když je v nás stále přítomen, uvědomujeme si jej pouze v určitých chvílích svého života. Právě strach vytváří jedinečné spojení s pudem sebezáchovy, které se mnohdy projevuje v situacích, kdy nám hrozí nebezpečí. Strach nás může nejen aktivovat k akci, často dokáže člověka ochromit a vyvolat v něm nepříjemné úzkosti, neklid a leckdy až paniku.

Právě s druhým typem strachu se často setkáváme v souvislosti s šířícím se respiračním onemocněním COVID-19. Jestli vás aktuálně přepadá také strach a úzkost, jakým způsobem tyto stavy překonáte?

O svém strachu otevřeně mluvte, nepotlačujte jej

O tom, čeho se bojíte, s ostatními otevřeně mluvte. Pokuste se svůj strach definovat a přijmout jej jako aktuální součást sebe sama. Nikdy na svůj strach nebuďte sami, ale svěřte se s ním svým bližním nebo osobám, kterým důvěřujete. Díky vzájemné podpoře lidí, které kolem sebe máte, pak budete svůj strach lépe zvládat. Příčinou vašeho strachu jsou v tomto případě možné obavy o zdraví a život sebe sama a svých bližních. Možná máte obavy z nejisté budoucnosti a také z něčeho neznámého, kterým je pro vás právě nový typ koronaviru.

Zdroj: Shutterstock.com Omezte děsivé zprávy a videa, které vás můžou rozhodit

O novém typu koronaviru se informujte pouze z důvěryhodných zdrojů. Měli byste mít samozřejmě přehled o tom, co se děje, mít povědomí o prevenci i příznacích nákazy a znát všechna aktuální opatření. Na internetu ovšem stále do hloubky nevyhledávejte informace o koronaviru šířícím se světem. Pro vaši psychickou pohodu mohou být zhoubné zejména detailní reportáže z terénu, které vás dokážou pořádně rozhodit.

Nedělejte, že se neděje vůbec nic

Zároveň se nechovejte, jako by se nedělo vůbec nic. Celou situaci nezlehčujte ani se jí nevysmívejte. Strkáním hlavy do písku jenom potlačujete svůj strach, který se může projevit na plno o něco později a v mnohem zhoubnější formě. Snažte se proto přijmout realitu takovou, jaká je.

Zdroj: Shutterstock.com Nemějte strach z budoucnosti, připravte se na ni

Jedno české rčení říká, že štěstí přeje připraveným. Nedovolte, aby vás ovládla panika, ovšem ani si nezkoušejte namlouvat, že se vůbec nic neděje. Sedněte si a v klidu si promyslete, co vše může nastat.

Měli byste si bez zbytečných emocí před očima promítnout, jak u vás bude doma probíhat případná karanténa. Jak se zachováte, pokud onemocní někdo z vašich blízkých. Také byste si měli ujasnit, kdo se bude starat o vaše starší rodiče nebo děti, pokud budete muset vy sami do nemocnice. Ačkoliv se jedná o katastrofické scénáře, velmi vás vnitřně uklidní, když na ně budete znát s předstihem odpovědi.

Věnujte se věcem, které máte rádi

Abyste se vnitřně zklidnili, dělejte vše, co máte rádi a co vám přináší radost. Věnujte se s láskou svým dětem a partnerovi. Pusťte si svůj oblíbený film či seriál nebo se začtěte do zajímavé knížky. Mysl vám zklidní také hudba. Pusťte si své oblíbené písničky nebo si zazpívejte a zahrajte na hudební nástroj. Vaše psychické rozpoložení se zlepší i díky výtvarným činnostem a jakémukoliv tvoření, jehož výsledky vám přinesou jednu velkou radost.

Autor:
Publikováno: 11. 3. 2020 13:07 Nahlásit obsah